İcra hukuku davalarında dava şartı arabuluculuk
Mediation as a condition of litigation in enforcement law cases
  1. Tez No: 836563
  2. Yazar: SERRA ESEN HABİBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Taraflar arası uyuşmazlık geçmişten bugüne karşımıza birçok kez çıkmıştır. Bu nedenledir ki, uyuşmazlıkların dostane yollardan çözüme kavuşturulması gayesi de çok eski zamanlara dayanır. Bu sebeple alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak karşımıza çıkan arabuluculuk faaliyetinin de temelleri çok eski zamanlara dayanmaktadır ve insanların hala başvurduğu bir yol olarak devam etmektedir. İcra hukuku davaları olarak karşımıza çıkan dava türleri açısından da bahsi geçen arabuluculuk faaliyeti konusunda bir kanuni düzenleme olmadığından bir netlik de söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple bu dava türleri açısından doktrin ve yargı kararları ön planda olmaktadır. Daha sonra 2023 tarihli tasarı ile konuya açıklık getirilmek istenmiş ve çeşitli kanun maddeleri düzenlenmiştir. Çalışmamızda arabuluculuk faaliyetinin kanuni düzenlemeler dışında, yargı kararları ve doktrin görüşleri doğrultusunda ele alınarak daha sonra kanuni düzenlemeler çerçevesinde, icra hukuku davaları açısından değerlendirilmesi ele alınacaktır. Çalışmamızın başlığı“İcra Hukuku Davalarında Dava Şartı Arabuluculuk”tur. İlgili çalışma iki bölüm şeklinde ele alınacaktır. Başlığı“Arabuluculuk Hakkında Genel Açıklamalar”olan ilk bölümde, arabuluculuk hakkında genel bilgiler verilerek, icra hukuku davalarına geçmeden önce tanımlar yapılacaktır. Daha sonra yine ilk bölümde dava şartı arabuluculuk kavramı işlenecektir. Başlığı“Genel Olarak İcra Hukuku ve Arabuluculuk Faaliyetinin İcra Hukuku Davaları Açısından İncelemesi”olan ikinci bölümde ise tek tek icra hukuku davaları ele alınacaktır. Bu dava türleri; menfi tespit davası, borçtan kurtulma davası, istirdat davası, hacizde istihkak davası, itirazın iptali davası, tasarrufun iptali davası ve sıra cetveline itirazdır. Bu şekilde dava türleri hakkında da genel bilgiler verildikten sonra ilgili dava türleri açısından arabuluculuk faaliyeti ele alınarak tez konusu bütünlük içinde ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the formation of societies from time immemorial to the present day, conflicts arise between people living in societies. Therefore, the aim of resolving disputes amicably dates back to ancient times. As a result, mediation, which appears as an alternative dispute resolution method, continues to be a way that dates back to ancient times and is still used by people. There is no clarity in terms of the types of cases that we encounter as enforcement law cases, since there is no legal regulation on the mediation activity mentioned. This is why doctrine and judicial decisions are at the forefront in such cases. Afterwards, the draft dated 2023 attempted to clarify the issue and various articles of law were amended. In our study, the mediation activity, apart from the legal regulations, will be discussed in line with the judicial decisions and the opinions in the doctrine, and then its evaluation in terms of enforcement law cases within the framework of legal regulations will be discussed. The title of our study is“Attribution Clause Mediation in Enforcement Law Cases”. The study will be discussed in two parts.“The first part titled ”General Explanations on Mediation“ will provide general information and definitions about mediation before moving on to enforcement law cases. Subsequently, the concept of mediation as a condition of litigation will also be discussed in the first section. In the second part, which is titled as ”Examination of Enforcement Law and Mediation in General in Terms of Enforcement Law Cases", individual enforcement law cases will be discussed. These lawsuits include; lawsuit for the establishment of a negative fact , debt claim, restitution case, foreclosure case, annulment of objection, annulment of disposition and objection to the order list. After providing general information about the types of lawsuits in this manner, the mediation activity will be discussed in terms of the relevant types of lawsuits and the subject of the thesis will be tried to be handled in an integrity.