Okul yöneticilerinin kullandığı motivasyonel dil ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between the motivational language used by school principal and teachers' organizational commitment
  1. Tez No: 836573
  2. Yazar: EMSAL TAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ZAFER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul İli Küçükçekmece İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel okullarda çalışan öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin motivasyonel dil kullanımlarının öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Verileri toplamak için“Motivasyonel Dil Ölçeği”ve“Öğretmenler İçin Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. İstanbul İli Küçükcekmece Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel okullarda görev yapan 352 öğretmene ölçek uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS programına aktarılarak; frekans, yüzde analizi, korelasyon analizi, çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Öğretmenlerin motivasyonel dil algı düzeyleri ile öğretmen cinsiyeti, öğretmenlerin yaşı, öğretmenlerin kıdemi, okul türü ve şu an çalıştıkları kurumdaki çalışma süresi gibi değişkenlerin istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık algı düzeyleri ile öğretmen cinsiyeti, öğretmenlerin yaşı, öğretmenlerin kıdemi, okul türü ve şu an çalıştıkları kurumdaki çalışma süresi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Öğretmenlerin algısına göre okul müdürlerinin motivasyonel dil kullanmanın öğretmenlerin örgütlerine bağlılıkları konusunda yordayıcı olduğu saptanmıştır. Okul müdürlerinin motivasyonel dil kullanım düzeyi arttıkça, öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of school principals' motivational language use on teachers' organizational commitment according to the perceptions of teachers working in private schools affiliated to the Küçükçekmece District National Education Directorate of Istanbul. The research was designed in relational screening model.“Motivational Language Scale”and“Organizational Commitment Scale for Teachers”were used to collect data. The scale was applied to 352 teachers working in private schools affiliated to the Küçükcekmece National Education Directorate in Istanbul. The collected data is transferred to the SPSS program; frequency, percentage analysis, correlation analysis, multiple regression analyzes were performed. According to the results of the research, a statistically significant difference was found between the motivational language perception levels of the teachers and the variables such as the gender of the teacher, the age of the teachers, the seniority of the teachers, the type of school and the working time in the institution they are currently working in. A statistically significant difference was found according to the teachers' organizational commitment perception levels and the variables of teacher gender, teachers' age, teachers' seniority, school type and working time in the institution they are currently working in. According to teachers' perceptions, it was determined that school principals' motivational language use was a predictor of teachers' commitment to their organizations. It has been determined that as the level of motivational language use of school principals increases, the level of organizational commitment of teachers increases.