Türkiye'de demokrasinin konsolidasyonu süreci açısından 15 temmuz 2016 sonrası ordu-siyaset ilişkisinin değişimi
The change of the army-politics relationship after july 15, 2016 in terms of the consolidation of democracy process
  1. Tez No: 836574
  2. Yazar: YUNUS ARINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin demokratikleşme aşamalarında asker sivil ilişkilerine yönelik tarihsel arka plandan hareketle demokrasinin konsolidasyon sürecini incelemektedir. Özellikle 15 Temmuz askeri kalkışmasına kadar ki süreç, Türkiye'de ordunun siyasete doğrudan müdahale ettiği darbeler dönemini demokrasi tarihi bakımından üzücü birer vaka olarak göz önüne serer. Bu bağlamda askerlik mesleğinin iç ve dış tehditlere karşı devleti koruyan hiyerarşik otonom bir güç oluşu, demokratik temayüllerin ve kanuni tanımların yetersizliği nedeniyle siyasetin gündemiyle anılmasına neden olmuştur. Demokrasinin sivilleşme çabaları dikkate alındığında Türkiye'de söz konusu durum, sıklıkla ordu siyaset ilişkisini anti demokratik ilişkiler boyutuna taşımıştır. Dolayısıyla 15 Temmuz sonrası yapılan kanuni düzenlemelerle sivil denetim faaliyetinin önemi artmış ve yargı birliği sağlanarak, ordu-siyaset ilişkisinin demokratik şekilde konsolide edilebilmesinin önü açılmıştır. Bu çalışmada da bahsi geçen yeniliklerin önceki dönemlerle birlikte tarihsel çerçeveli bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the consolidation process of democracy, based on the historical background of military-civil relations in Turkey's democratization stages. Especially the period until the July 15 military uprising reveals the period of coups in which the army directly intervened in politics as a sad case in the history of democracy. In this context, the fact that the military profession as a hierarchical autonomous force that protects the state against internal and external threats has caused it to be associated with the agenda of politics due to the inadequacy of democratic tendencies and legal definitions. Considering the civilianization efforts of democracy, the situation in Turkey has often brought the military-politics relationship to the level of anti-democratic relations. Therefore, with the legal regulations made after July 15, the importance of civilian control activities increased and judicial unity was ensured, paving the way for the military-politics relationship to be consolidated democratically. In this study, a historical evaluation of the mentioned innovations was made along with previous periods.