Okul yöneticilerinin kullandıkları motivasyonel dilin okul iklimi ve akademik başarı üzerinde etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the motivational language used by school administrators on school climate and academic achievement
  1. Tez No: 910315
  2. Yazar: CAHİT ATSIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE AYNAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, okul yöneticilerinin kullandıkları motivasyonel dilin öğretmen algılarına göre okul iklimi ve akademik başarı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, öğretmenlerin motivasyonel dile ilişkin algılarının, cinsiyet, branş, mesleki kıdem ve eğitim durumu değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı Hakkari il genelinde görev yapan resmi ve özel ortaokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 635 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Motivasyonel Dil Ölçeği”ve“Okul İklimi Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrenci başarısının değerlendirilmesinde ise 2023-2024 eğitim-öğretim yılı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavında okul başarı ortalamaları esas alınmıştır. Toplanan veriler SPSS ve AMOS programlarıyla analiz edilmiş; tek yönlü varyans analizi(ANOVA), bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon analizi ve demografik özellikleri belirlemek için betimleyici istatistikler kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, motivasyonel dilin okul iklimi ile pozitif yönlü ilişkisi bulunduğu anlamlı bir şekilde yordadığı, akademik başarıyı ise %10'luk olumlu yönde ilişki kurduğu ve anlamlı bir şekilde yordadığı görülmektedir. Araştırmada, okul yöneticilerinin en çok yönlendirici dili kullandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the motivational language used by school administrators on teachers' perceptions of school climate and academic achievement. The study investigates whether teachers' perceptions of motivational language vary according to variables such as gender, subject area, years of teaching experience, and educational background. The relational survey model, a quantitative research method, was employed in the study. The population of the research consists of public and private middle school teachers working in the province of Hakkari during the 2023-2024 academic year. The sample consists of 635 teachers selected through simple random sampling method. Data collection instruments include a“Personal Information Form”a“Motivational Language Scale”and a“School Climate Scale”Student achievement is evaluated based on the average school performance in the central exam of the High School Transition System ( for the 2023-2024 academic year. The collected data were analyzed using SPSS and AMOS software, employing one-way analysis of variance (ANOVA), independent samples t-test, Pearson correlation analyses, and descriptive statistics to determine demographic characteristics. According to the research findings, motivational language significantly predicts a positive relationship with school climate and positively correlates with academic achievement at a rate of 10%, significantly predicting it as well. In the research, it was found that school administrators most frequently used directive language.