Challenges and benefits of total quality management in construction projects
İnşaat projelerinde toplam kalite yönetiminin zorlukları ve faydaları
- Tez No: 836581
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezi oluşturmak için iki makale birleştirilmiştir. Birincisi, TKY'nin günümüze kadar olan ticari ortamına kadar bir tarihini verir. TKY'nin temel ilkeleri incelenmekte ve avantajlara dikkat çekilmektedir. İyi niyetli kuruluşların neden her zaman bu yönetim yöntemini sürdüremediklerini anlamak için, işletmelerin çoğunluğunun bu sonuçlara ulaşmasını engelleyen zorluk ve engellerin incelenmesi yapılır. Bir TKY programının etkinliği, bu TKY engellerini ve zorluklarını ve bunların etkilerini de inceleyen ikinci makalede incelenmiştir. Bu çalışmada anket verilerinin incelenmesinde yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Sonuçlar, TKY İlkeleri'nin sorunlarının birçoğunun bağlantılı olduğunu ve bazılarının bir TKY programının ne kadar iyi çalıştığını etkilediğini göstermektedir. Bu çalışmalar . Bu çalışma, TKY girişimlerini tanıtmaya çalışan şirketlerin karşılaştığı zorluklara somut kriterler uygulaması bakımından ayırt edicidir. TKY'nin temel ilkeleri incelenir ve ezici avantajlar ve kesin başarı metrikleri belirtilir. Bu çalışma, TKY girişimlerini tanıtmaya çalışan şirketlerin karşılaştığı zorluklara somut kriterler uygulaması bakımından ayırt edicidir. TKY'nin temel ilkeleri incelenir ve ezici avantajları ve kesin başarı metrikleri belirtilir. İşletmelerin çoğunluğunun bu başarıları başarmasını engelleyen zorlukların ve engellerin analizi, en iyi niyetli işletmelerin bile bazen güvenilir kalite ilkeleri üzerine kurulu bu yönetim stratejisini neden sürdüremediklerini daha iyi anlamak için yapılır. Bu tez, bunlara dayalı kavramsal bir uygulama modeli sağlamak için belirtilen engelleri ve sorunları analiz etme konusunda sağlam bir bilgi sağlamak için gelecekteki araştırmalar için potansiyel yönleri özetleyerek sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Two articles were combined to create this thesis. The first gives a history of TQM up to the present day's commercial environment. The foundational tenets of TQM are examined, and advantages are noted. To comprehend why well-intentioned organizations are not always able to sustain this management method, an examination of the difficulties and impediments that prevent the majority of businesses from reaching these results is done. The effectiveness of a TQM program is examined in the second article, which also examines these TQM hurdles and difficulties and their effects. In this work, structural equation modeling is used to examine survey data. The results show that several of the TQM Principles' problems are connected, and some of them have an effect on how well a TQM program works. This study is distinctive in that it apply tangible criteria to the difficulties that companies that strive to introduce TQM initiatives. The core tenets of TQM are examined, and the overwhelming advantages and precise success metrics are stated. An analysis of the difficulties and hindrances that prevent the majority of businesses from succeeding these accomplishments are made in order to better comprehend why even the most well-intentioned businesses are sometimes unable to maintain this management strategy built on reliable quality principles. This thesis concludes by outlining potential directions for future research to provide a solid knowledge of analyzing the stated obstacles and issues in order to provide a conceptual model of implementation based on them.