The investigation of the relationship between social anxiety, psychological flexibility, perceived parenting attitudes,and emotion regulation
Sosyal kaygı, psikolojik esneklik, algılanan ebeveyn tutumları ve duygu düzenleme arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 836580
  2. Yazar: BESTE MİRAY ERKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN MERAL ÖGÜTCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma sosyal kaygı, psikolojik esneklik, algılanan ebeyen tutumları ve duygu düzenlemenin arasındaki ilişkiyi bilişsel ve ilişkisel çerçeve teorileri ışığında incelemektedir. Çalışmanın örneklemi 18-75 yaş arası 118 kadın, 97 erkek toplam 215 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada değişkenlerle ilgili veri toplamak amacıyla Katılımcı Bilgi Formu, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Psikolojik Esneklik Ölçeği, Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği ve Duygu Düzenleme Anketi olmak üzere toplam 5 ölçek kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda sosyal kaygı ile duygusal sıcaklık, aşırı koruma, reddedilme, psikolojik esneklik ve kavramları arasında anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Ek olarak, sonuçlar aşırıkoruyuculuğun, psikolojik esnekliğin ve yeniden yapılandırmanın sosyal kaygıyı anlamlı şekilde yordadığını ortaya koymuştur. Özellikle psikolojik esnekliğin sosyal kaygıyı diğer değişkenlerden çok daha yüksek bir varyansla yordadığı görülmüştür. Çalışmada ulaşılan bu bulgular alanyazın ışığında tartışılmış, çalışmanın klinik önemi, sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler ele alınmıştır. Bu bağlamda bu çalışmanın, sosyal kaygının karmaşıklığını anlama ve tedavi yaklaşımlarını zenginleştirme açısından önemli bir katkı sağlayacağı ve psikolojik esnekliğin sosyal kaygı üzerindeki etkisini özellikle vurgulayarak, bu alandaki literatüre yeni bir boyut kazandıracağı düşünülmektedir. Ayrıca, bu bulguların klinik uygulamalara nasıl yansıtılabileceği ve sosyal kaygının yönetiminde daha etkili müdahalelerin geliştirilmesine nasıl katkıda bulunabileceği üzerine ilerleyen araştırmaların önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates relationship between social anxiety, psychological flexibility, perceived parenting attitudes and emotion regulation in the light of cognitive and relational frame theories. The sample of the study consisted of a total of 215 people between the ages of 18 and 75, 118 women and 97 men. A total of 5 scales were used to collect data on the variables in the study, including the Demographical Information Form, the Liebowitz Social Anxiety Scale, the Psychological Flexibility Scale, the Perceived Parental Attitudes Scale, and the Emotion Regulation Questionnaire. As a result of the analyses, significant correlations were found between social anxiety and emotional warmth, overprotection, rejection, psychological flexibility, and its concepts. In addition, the results showed that overprotection, psychological flexibility, and reappraisal significantly predicted social anxiety. Psychological flexibility predicted social anxiety with a much higher variance than other variables. These findings were discussed in the light of the literature, the clinical significance of the study, limitations, and suggestions for future research. In this context, it is thought that this study makes an important contribution to understanding the complexity of social anxiety and to enriching treatment approaches and adds a new dimension to the literature in this area by highlighting the power of psychological flexibility on social anxiety. It also points the importance of further research into how these findings can be reflected in clinical practice and contribute to the development of more effective interventions for social anxiety