Altınkaya ve Ballıbucak arasının tor topoğrafyası
Tor topography between Altınkaya and Ballibucak
- Tez No: 836589
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN BAYRAKDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tor topoğrafyasının sistematik olarak incelenmesi 19. yüzyılın ikinci yarısına denk gelir. Tor topoğrafyası, kayaçların farklı direnç özellikleri ile topoğrafya arasındaki ilişkiselliği belirgin bir şekilde ortaya koyan yapılardır. Her ne kadar tor topoğrafyası, dünyada ve Türkiye'de granit sahaları ile ilişkilendirilse de birçok kayaç türü ile oluştuğu bilinmektedir. Dünyada ve Türkiye'de eşine az rastlanan konglomera torları açısından Altınkaya ve Ballıbucak arasında yer alan sahanın nasıl oluştuğu ve hangi fiziki özelliklere sahip olduğu, çalışmanın cevap aradığı en önemli sorulardır. Çalışmada, uzaktan algılama yöntemleri, coğrafi bilgi sistemleri, çalışma sahasına yapılan arazi çalışmaları ve daha önceki ilgili çalışmalardan faydalanılmıştır. Bu çalışmalar sonrasında arazideki tor topoğrafyasının oluşumunun konglomeraların litolojik bileşimleri ve eklemlenme biçimi ile yakından ilgili olduğu görülmüştür. Torlara özgü yeraltı ayrışma ve yüzeylenme süreçlerinin tamamı çalışma sahasında da görülmüştür. Altınkaya ve Ballıbucak arasında yer alan sahanın tor topoğrafyasının oluşumu, oluşumu üzerinde rol oynayan faktörler, torların fiziksel özellikleri ve çeşitlilikleri ilk kez bu çalışmada ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The systematic study of the topography of Tor coincides with the second half of the 19th century. The topography of Tor is the structure that reveals the relation between the different resistance properties of the rocks and the topography. Although the topography of Tor is associated with granite fields in the world and Turkey, it is known to be formed with many rock types. How the area between Altınkaya and Ballıbucak was formed and what physical features it has are the most important questions that the study seeks to answer, in terms of conglomerate deposits that are rarely seen in the world and Turkey. In the study, remote sensing methods, geographic information systems, field studies in the study area, and previous related studies were used. After these studies, it was seen that the formation of the topography of the land in the field is closely related to the lithological compositions and articulation of the conglomerates. All of the underground weathering and outcropping processes peculiar to Tors were also observed in the study area. The formation of the tor topography of the field located between Altınkaya and Ballıbucak, the factors that play a role in its formation, and the physical properties and diversity of the tor is revealed for the first time in this study.