Yüzücülerde farklı antrenman dönemlerinde omuz kuşağı kas kuvveti, hareket açıklığı ve kuvvet-hız profillerinin bilateral olarak incelenmesi.
Bilateral examination of shoulder girdle muscle strength, range of motion and force-velocity profiles in swimmers at different training periods.
  1. Tez No: 836595
  2. Yazar: FERHAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM İREM KINIKLI, DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ALPAN CİNEMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Öztürk F. Yüzücülerde farklı antrenman dönemlerinde omuz kuşağı kas kuvveti, hareket açıklığı ve kuvvet-hız profillerinin bilateral olarak incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı, Doktora Tezi, Ankara 2023. Bu çalışmanın amacı, düzenli antrenman sonrası farklı antrenman dönemlerinde sağlıklı adölesan yüzücülerin üst ekstremite kas kuvveti, hareket açıklığı ve kuvvet-hız-zaman parametrelerindeki değişiklikleri incelemek ve bunun iki taraflı omuz asimetrisine neden olup olmadığını araştırmaktı. Çalışmaya 20 yüzücü (yaş ort: 16.10±1.16 yıl) katıldı. Yüzücüler; sezon başında, genel hazırlık, özel hazırlık ve taper dönemlerinin sonrasında kas kuvveti, eklem hareket açıklığı ve kuvvet-hız parametreleri açısından değerlendirildi. Omuz kas kuvveti değerlendirmesi için el dinamometresi ile omuz dış rotasyon (DR), iç rotasyon (İR), fleksiyon (FL) ve ekstansiyonu (EK) ölçüldü. Eklem hareket açıklığı değerlendirmesi universal gonyometre ile ölçüldü. Kuvvet-hız parametrelerinin incelenmesi için kuvvet platformu kullanıldı. Dönemler arasındaki farkları analiz etmek için kas kuvveti ve hareket açıklığında tekrarlı ölçümler varyans analizi, kuvvet-hız parametreleri için ise Friedman varyans analizi testi kullanıldı. İki tarafta da DR, İR, FL, EK kas kuvvetleri hem sezon başına göre tüm dönemlerde artmış hem de taper döneminde diğer dönemlere göre artış göstermişti. DR:İR oranı özel hazırlık ve taper döneminde sezon başı ve genel hazırlık dönemlerine göre daha düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Öztürk F. Bilateral examination of shoulder girdle muscle strength, range of motion and force- velocity profiles in swimmers at different training periods, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Orthopedic Physiotherapy and Rehabilitation Program, Doctoral Thesis, Ankara 2023. The aim of this study was to investigate the changes in muscle strength, range of motion and force-velocity parameters in the upper extremities of healthy adolescent swimmers during different training periods after regular training and to answer the question whether it causes bilateral shoulder asymmetry. Twenty swimmers (mean age: 16.10±1.16 years) participated in the study. Swimmers were evaluated in terms of upper extremity muscle strength, range of motion and force-velocity parameters at the beginning of the season, after general preparation, special preparation and taper periods. Shoulder external rotation (ER), internal rotation (IR), flexion (FL) and extension (EX) were measured with a hand dynamometer for strength. Range of motion was measured with a universal goniometer. A force platform was used to analyse force-velocity parameters. Repeated measures analysis of variance were used to analyse differences between periods for muscle strength and range of motion. On both sides, ER, IR, FL, EX muscle strengths increased in all periods compared to the beginning of the season and increased in the taper period compared to other periods. ER:IR ratio was lower in the special preparation and taper periods compared to the beginning of the season and general preparation periods (p>0.05). Shoulder IR and ER ranges of motion were similar in right-left shoulders during the season (p>0.05).