Farklı antrenman programlarının yüzücülerde antropometrik ve motorik özelliklere etkisi
The effect of different training programs on theanthropometric and motoric features of the swimmers
  1. Tez No: 540171
  2. Yazar: İSMET ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı antrenman programlarının yüzücülerde antropometrik ve motorik özelliklere etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya Çorum ili'nde 9-11 yaş arasında spor yaşı en az 2 yıl olan 45 kişi katılmıştır. 3 farklı çalışma grubu (elastik bant + yüzme; kara + yüzme; yüzme) oluşturularak 12 haftalık antrenman programı uygulanmıştır. Araştırmada, bazı antropometrik ve motorik özellikler ile 50 m serbest stil yüzme performansları ölçümü antrenman öncesi, 4, 8 ve 12. hafta olmak üzere 4 tekrarlı olarak yapılmıştır. İstatiksel analiz olarak, kategorik değişkenler için tanımlayıcı istatistikler verilmiştir. Parametrik test varsayımları sağlanmadığı için Kruskal Wallis analizi, farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için Mann Whitney U testi yapılmıştır. Antropometrik olarak; gruplar arasında bacak, kol, el ve kulaç uzunluğu, biceps, üst bacak, göğüs, bel, kalça çevresi, omuz ve pelvis çap ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık (p0,05). Sonuç olarak, elastik bant antrenmanı yapan grupta, biceps çevre, dikey sıçrama, esneklik, aerobik kapasite ve üst gövde kuvvetinde; kara antrenmanı yapan grupta ise, üst bacak, göğüs çevre, uzun atlama, kol kuvveti, sürat, denge parametrelerinin daha iyi olduğu görülmüştür. 50 m serbest stil yüzme performansında ise kara antrenman grubunun elastik bant grubuna göre daha fazla iyileşme sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of different training programs on the anthropometric and motoric characteristics of the swimmers. 45 people aged between 9 and 11 years and who have at least 2 years of sports age were enrolled in the study. Three different working groups (elastic band + swimming; dry land + swimming; swimming) were created and 12 weeks training program was applied. In the study, 50 m free-style swimming performance measurements with some anthropometric and motoric features were performed before the training for 4, 8, and 12th week with 4 repetitions. As statistical analysis, descriptive statistics were given for categorical variables. Since the parametric test assumptions were not provided, Kruskal Wallis analysis and post hoc paired comparison test were used to determine which groups were the cause of the difference. Anthropometrically; there were statistically significant differences between the groups in, leg, arm, hand and stroke length, biceps, upper leg, chest, waist, hip circumference, shoulder and pelvis diameter measurements (p 0.05). As a result, in the elastic band training group, biceps environment, vertical jump, flexibility, aerobic capacity and upper body strength whereas in the group doing the ground training, the upper leg, chest circumference, long jump, arm force, speed, balance parameters were found to be better. In the 50 m freestyle swimming performance, it can be said that the ground training group provided more improvement compared to the elastic band group.