10-12 yaş grubu yüzücülerde flick flack çalışmasının sırtüstü çıkış performansına etkisi
Effect of flick flack training on backstroke start performance in swimmers aged 10 to 12 years
  1. Tez No: 953569
  2. Yazar: KADİR UMUT KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN SUVEREN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, artistik cimnastik branşına özgü teknik bir beceri olan flick flack hareketinin, 10–12 yaş grubu yüzücülerde sırtüstü çıkış performansı ve algılanan zorluk düzeyi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ön test–son test kontrol gruplu deneysel desen modeline göre tasarlanmıştır. Katılımcılar, Ankara Yüzme Kulübü'nde antrenman yapan lisanslı yüzücüler arasından seçilmiş ve rastgele seçim yöntemiyle deney (n=11) ve kontrol (n=9) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubundaki katılımcılar, 10 hafta süresince haftada üç gün, yüzme antrenmanlarına ek olarak karada flick flack temelli özel bir cimnastik antrenmanına tabi tutulmuştur. Kontrol grubu ise yalnızca rutin yüzme antrenmanlarına devam etmiştir. Araştırmada, sırtüstü çıkış performansına ilişkin veriler ön test ve son test dönemlerinde video kaydı alınarak toplanmıştır. Görüntü analizleri, Kineova hareket analiz yazılımı ile gerçekleştirilmiş ve uçuş mesafeleri, kinematik parametreler üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca katılımcıların sırtüstü çıkış hareketine ilişkin algılanan zorluk düzeyleri, 10 maddelik modifiye Borg algılanan zorluk derecesi ölçeği (RPE) kullanılarak ölçülmüştür. Verilerin analizinde parametrik testler tercih edilmiştir. Bağımsız örneklem t-testi sonuçları, son testte deney grubunun kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek sırtüstü çıkış performansı sergilediğini ortaya koymuştur (p = .027). Bağımlı örneklem t-testi sonuçları, deney grubunun ön test–son test performansında anlamlı bir gelişme olduğunu göstermiştir (p < .001). Ayrıca deney grubunun algılanan zorluk düzeyinde anlamlı bir azalma tespit edilmiştir (p < .001); buna karşın kontrol grubunda herhangi bir anlamlı değişiklik gözlenmemiştir (p > .05). Elde edilen bulgular, spordan spora beceri transferi kavramı doğrultusunda değerlendirildiğinde, farklı spor branşlarında kazanılan becerilerin, teknik açıdan benzerlik gösteren başka branşlara aktarılabildiğini göstermektedir. Özellikle flick flack gibi karasal cimnastik hareketlerinin, su içi çıkış becerileri üzerinde teknik verimlilik açısından katkı sağlayabileceği ortaya konmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma flick flack temelli cimnastik antrenmanlarının sırtüstü çıkış performansını artırmada ve algılanan zorluk düzeyini azaltmada etkili bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Bu bulgular, özellikle gelişim çağındaki sporcular için çok branşlı antrenman yaklaşımlarının önemini vurgulamakta ve beceri transferi konusunda literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of the flick flack movement—a technical skill specific to artistic gymnastics—on backstroke start performance and perceived difficulty levels in swimmers aged 10–12. The study was designed using a pre-test–post-test control group experimental design. Participants were selected from licensed swimmers training at Ankara Swimming Club and were randomly assigned to either the experimental group (n = 11) or the control group (n = 9). Over a 10-week period, the experimental group performed a gymnastics training program based on the flick flack movement three times a week in addition to their regular swimming sessions. The control group continued with only their routine swimming practices. Data on backstroke start performance were collected through video recordings taken during both the pre-test and post-test periods. These recordings were analyzed using Kineova motion analysis software, and flight distances were evaluated through kinematic parameters. In addition, participants' perceived difficulty levels related to the backstroke start movement were measured using a 10-item modified Borg Rating of Perceived Exertion (RPE) scale. Parametric tests were used in the data analysis. Independent samples t-test results revealed that, in the post-test, the experimental group demonstrated a significantly higher backstroke start performance compared to the control group (p = .027). Paired samples t-test results indicated a significant improvement in the pre-test–post-test performance of the experimental group (p < .001). Furthermore, a significant decrease in perceived difficulty was observed in the experimental group (p < .001), whereas no significant change was found in the control group (p > .05). The findings, when evaluated in the context of inter-sport skill transfer, suggest that skills acquired in one sport can be transferred to another sport that shares technical similarities. In particular, land-based gymnastics movements such as the flick flack may contribute to technical efficiency in aquatic start skills. In conclusion, this study demonstrates that flick flack-based gymnastics training can be an effective method to enhance backstroke start performance and reduce perceived difficulty. These results highlight the importance of multi-sport training approaches for developing athletes and contribute to the literature on skill transfer between sports.