Romantik ilişki odaklı obsesif ve kompulsif belirtiler ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkide çatışma çözme stilleri ve duygu düzenlemenin aracılık etkisi
The mediating role of conflict resolution styles and emotion regulation in the relationship between romantic relationship-focused obsessive-compulsive symptoms and romantic relationship satisfaction
- Tez No: 979700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, genç yetişkinlerde romantik ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtiler ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerileri ve çatışma çözme stillerinin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli illerinden 208 kadın ve 71 erkek olmak üzere toplam 279 gönüllü birey oluşturmuştur. Katılımcıların çoğunluğu lisans ve lisansüstü eğitim düzeyindedir; ilişki durumlarına göre bekar ve evli/ilişkisi olan bireyler yer almaktadır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonlar Ölçeği (RİOKÖ), İlişki Doyum Ölçeği (İDÖ), Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği (KDDÖ) ve Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği (ÇÇSÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Analizler SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiş; değişkenler arası ilişkiler için Pearson Korelasyon Analizi, gruplar arası farklar için Bağımsız Örneklem t-Testi ve Tek Yönlü ANOVA, yordayıcı ilişkiler için ise Hiyerarşik Regresyon Analizi uygulanmıştır. Bulgular, obsesif belirtilerin ilişki doyumunu negatif yönde etkilediğini; duygu düzenleme ve çatışma çözme stillerinin bu ilişkide aracılık rolü oynamadığını göstermiştir. Bununla birlikte, boyun eğici çatışma çözme stilinin ilişki doyumunu olumsuz etkilediği bulunmuştur. Sonuçlar, bireylerin ilişkilerine dair düşünce biçimlerinin ilişki kalitesi üzerinde belirleyici bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Elde edilen bulgular literatür doğrultusunda tartışılmış ve gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the mediating role of emotion regulation skills and conflict resolution styles in the relationship between relationship-focused obsessive-compulsive symptoms and relationship satisfaction among young adults. The sample consisted of 279 voluntary participants (208 women and 71 men) from various cities in Turkey. Participants were predominantly undergraduate and postgraduate degree holders, and their relationship statuses included both single and partnered individuals. Data were collected using the Demographic Information Form, the Relationship Obsessive-Compulsive Inventory (ROCI), the Relationship Assessment Scale (RAS), the Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire (IERQ), and the Conflict Resolution Styles Inventory (CRSI). Analyses were conducted using the SPSS software. Pearson Correlation Analysis was employed to examine the relationships between variables; Independent Samples t-Test and One-Way ANOVA were used to assess group differences; and Hierarchical Regression Analysis was conducted to evaluate predictive relationships. The findings indicated that obsessive symptoms negatively affected relationship satisfaction, while emotion regulation and conflict resolution styles did not mediate this relationship. However, the submissive conflict resolution style was found to negatively impact relationship satisfaction. These results suggest that individuals' cognitive patterns related to their relationships play a significant role in the quality of their romantic relationships. The findings were discussed in line with the existing literature, and recommendations for future research were provided.