Stres ve mikst üriner inkontinanslı kadınlarda kor stabilizasyon egzersizlerinin etkinliği
Efficacy of core stabilization exercises in women with stress and stress-dominant mixed urinary incontinence
  1. Tez No: 836610
  2. Yazar: MERVE DİKİCİ YAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Stres üriner inkontinans (SÜİ) ve mikst üriner inkontinanslı (MÜİ) kadınlarda kor stabilizasyon egzersizleri ile birlikte pelvik taban kas egzersizlerinin (PTKE, Kegel) etkinliğinin sadece PTKE içeren kontrol grubu ile karşılaştırılarak; pelvik taban kas gücü, mesane günlüğü, ped testi ve hayat kalitesi skorları üzerine etkinliğini ve birbirlerine üstün olup olmadıklarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Hastalar ve Yöntem: Prospektif, randomize ve kontrollü olarak planlanan çalışmaya 60 hasta dahil edildi. İlk gruba (Grup 1, n: 30) kor stabilizasyon egzersizleri ile birlikte PTKE, ikinci gruba (Grup 2, n: 30) sadece PTKE tedavisi verildi. Hastalar dijital palpasyon, perineometre, mesane günlüğü, ped testi ve tedavilerin hayat kalitesi üzerine etkilerini değerlendiren skorlardan Urogenital Distress Invertory-6 (UDI-6), Incontinence Impact Questionnaire-7 (IIQ-7), Incontinence Severity Index (ISI), King Sağlık Anketi (KSA) ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmelerin istatistiksel analizinde anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Comparing the effectiveness of core stabilization exercises and pelvic floor muscle exercises (PFMT, Kegel) in women with stress urinary incontinence (SUI) and stress-dominated mixed urinary incontinence (MUI) with the control group containing only PFMT; It was aimed to evaluate the effectiveness of pelvic muscle strength, bladder diary, pad test and quality of life scores and whether they are superior to each other. Informed consent form was obtained from the patients. Patients and Methods: Sixty patients were included in the prospective, randomized and controlled study. The first group (Group 1, n: 30) received PFMT together with core stabilization exercises, and the second group (Group 2, n: 30) received only PFMT treatment. Patients were evaluated with digital palpation, perineometry, bladder diary, pad test and quality of life scores such as UDI-6, IIQ-7, ISI, King Health Questionnaire (KHQ). In the statistical analysis of all evaluations, the level of significance was accepted as p < 0.05. The study was registered on ClinicalTrials.gov (NCT05610761). Results: In the post-treatment evaluation (TS) digital palpation and perineometry values increased significantly in the Kegel exercise with core stabilization (Group 1) and only Kegel exercise groups (Group 2) (p0.05).