Son dönem Osmanlı düşünürlerinde din ve tanrı tasavvuru: İbrahim Şinasi, Abdullah Cevdet, Baha Tevfik ve Ahmet Mithat Efendi'nin görüşlerinin değerlendirilmesi
Religion and god improvement in latest Ottoman physicians: An evaluation of the opinions of İbrahim Şinasi, Abdullah Cevdet, baha Tevfik and Ahmet Mithat Efendi
  1. Tez No: 836617
  2. Yazar: BÜŞRA GEDİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, XIX. ve XX. yüzyıl son dönem Osmanlı düşünürlerinden İbrahim Şinasi, Abdullah Cevdet, Baha Tevfik ve Ahmet Mithat Efendi'nin din ve Tanrı tasavvuruna yönelik görüşlerini incelemektedir. Bu dönemde ortaya çıkan fikir akımları, akademik çalışmalardan faydalanılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın amacı ise son Osmanlı döneminde ismi duyulmuş ve düşüncelerini halkla paylaşmış düşünürlerin, fikir akımları ve düşüncelerinin ele alınması olarak belirtilebilir. Ayrıca XIX. ve XX. Yüzyıl'da Tanrı tasavvuru ve düşünürlerin Tanrı tasavvurları konusu yer almaktadır. Sonuç olarak da düşünürlerin düşünceleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda fikirler üzerinden çıkarsama yapıldığında, Tanrı tasavvurunun birbirinden farklı olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda araştırma, gelecek çalışmalar için literatüre katkıda bulunmasının beklenmesi ve araştırma sonucunda veriler doğrultusunda araştırmacılara yol göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the views of İbrahim Şinasi, Abdullah Cevdet, Baha Tevfik and Ahmet Mithat Efendi, who were among the late Ottoman thinkers of the nineteenth and twentieth centuries, on religion and the conception of God. The intellectual movements that emerged in this period are analyzed in detail by making use of academic studies. The aim of the study is to examine the intellectual movements and thoughts of the thinkers who made a name for themselves in the last Ottoman period and shared their thoughts with the public. In addition, the conception of God in the nineteenth and twentieth centuries and the conception of God by thinkers are also included. As a result, the relationship between the thoughts of thinkers was evaluated. Document analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the research. As a result of the research, it was determined that the conception of God was different from each other when inferred from the ideas. In this context, the research is important in terms of contributing to the literature for future studies and guiding researchers in line with the data as a result of the research.