12-14 yaş grubu futbolcularda ınterval, MAS ve dar alan antrenman metotlarının MaxVO2 üzerine etkisinin incelenmesi
Analysing the effect of interval, MAS and small-sided training methods on MaxVO2 in 12-14 age groups soccer players
  1. Tez No: 836618
  2. Yazar: KEREM GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÇAKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12-14 yaş grubu futbolculara uygulanan İnterval, MAS (Maksimum Aerobik Sürat) ve DAO (Dar alan oyun) antrenman metotlarının MaxVO2 (Maksimum Oksijen Tüketim Kapasitesi) üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmaya bir futbol kulübünün altyapısında futbol oynayan 32 çocuk gönüllü olarak katılmıştır. Yaş ortalamaları 12.63 ± 0.71 yıl, boy uzunluğu 150 ± 8.94 cm ve vücut ağırlığı 40.51 ± 10.48 kg olan 16 futbolcu kontrol grubunu, yaşları 13.25 ± 0.68 yıl, boyları 154.31 ± 8.06 cm ve vücut ağırlığı 49.18 ± 14 kg olan 16 futbolcu deney grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubunun sadece öntest- sontest ölçümleri alınmış ve kendi antrenmanlarına ek hiçbir antrenmana tabii tutulmamıştır. Deney grubuna ise haftada 2 gün kendi antrenmanlarına ek 30 dakika olacak şekilde ve 6 hafta boyuncu düzenli olarak antrenman uygulanmıştır. Deney grubu; yapılan öntest ve ölçümler sonrasında kendi içerisinde 3 gruba (MAS, DAO ve İnterval) ayrılmış ve farklı antrenman metotları uygulanmıştır. Antrenmanlar öncesinde kontrol ve deney grubundaki sporculara antropometrik ölçümler ile 30-15 IFT ve Shuttle Run testleri uygulanmıştır. Yapılan bütün ölçümler sonucunda istatistiksel hesaplamalar IBM SPSS İstatistik 26.0 versiyon programında analiz edilerek bulgularla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of Interval, MAS (Maximum Aerobic Speed) and SSG (Small side game) training methods applied to 12-14 age group football players on MaxVO2 (Maximum Oxygen Consumption Capacity). 32 children who are playing football in the infrastructure of a football club voluntarily participated in the research. The control group consisted of 16 football players whose average age were 12.63 ± 0.71 years, height 150 ± 8.94 cm and body weight 40.51 ± 10.48 kg. The experimental group consisted of 16 football players with an age of 13.25 ± 0.68 years, a height of 154.31 ± 8.06 cm and a body weight of 49.18 ± 14 kg. Only pretest-posttest measurements of the control group were taken and no additional training was applied to their own training. The experimental group, on the other hand, was trained 2 days a week, in addition to their own training, for 30 minutes and regularly for 6 weeks. After the pretest and measurements, experimental group divided into 3 groups (MAS, SSG and Interval) and different training methods were applied. Before the training, 30-15 IFT and Shuttle Run tests were applied to the athletes in the control and experimental groups, together with anthropometric measurements. As a result of all measurements, statistical calculations were analyzed in IBM SPSS Statistics 26.0 version program and presented with findings.