Kolorektal kanserde peritoneal karsinomatozise ve karaciğer metastazına etki eden hücre içi sinyal yolakları ve mikrorna expresyonun ilişkisi
The relationship between intracellular signaling pathways and microrna expression affecting peritoneal carcinomatosis and liver metastasis in colorectal cancer
  1. Tez No: 836629
  2. Yazar: MEHMET AZİRET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Kolorektal kansere (KRK) bağlı peritoneal karsinotozis (PK) ve karaciğer metastazlarında (KCM) miR-99b, miR-135b'un analiz edilmesi, KRAS ve Akt genleri gibi hücre içi sinyal yolaklarının incelenmesi ve elde edilen sonuçların sağkalıma etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya KRK'ya bağlı PK ve KCM'li hastaların malign dokuları ve normal dokuları incelenerek arasındaki farklı yol gen ekspresyonunu değerlendirmek ve bu genlerle ilişkili miRNA'ları belirlemek için toplam 74 hastadan elde edilen verileri kullandık. KCM ve PK gelişen hastaların klinik verileri, KRAS ve Akt geni, miR-99b ve miR-135b seviyeleri ve sağkalıma etki eden faktörler kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate miR-99b and miR-135b in peritoneal carcinoma (PC) and liver metastases (LVM) associated with CRC and examine intracellular signaling pathways such as KRAS and Akt genes and investigate their effects on survival. Materials and Methods: The present study examined malignancy and normal tissues from 74 CRC-associated PC and LVM. The KRAS and Akt gene, miR-99b, miR-135b levels, and factors affecting survival were compared in colorectal cancer-associated PC and LVM.