Güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin incelenmesi: sistematik bir derleme
Physical and physiological characteristics of wrestlers: A systematic review
  1. Tez No: 836639
  2. Yazar: LEVENT ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu sistematik derlemenin amacı, güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerini inceleyen çalışmaların, çalışma tasarımı / süre, yaş, güreş stili, fiziksel / fizyolojik performans, elit / elit olmayan, vücut kompozisyonu, değerlendirilme (test), ana sonuçlar, kalite gibi kriterler dahilinde sistematik olarak gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesidir. Literatür taraması Bursa Uludağ Üniversitesi E-Kütüphane, PubMed, Ebsco Sport Discus with Full Text ve Scopus veri tabalarında gerçekleştirilmiştir. Literatür taramasında“güreş ve fiziksel performans veya fiziksel uygunluk veya fizyoloji veya kuvvet veya güç veya aerobik veya anaerobik veya denge veya esneklik veya hız veya yetenek veya beceri”anahtar kelimeleri kullanılmıştır. Araştırmaya 1992 - 2022 yılları arasındaki uluslararası hakemli, orijinal ve İngilizce yayınlanan makaleler randomize kontrollü çalışmalar, deneysel çalışmalar, yarı deneysel çalışmalar, tek gruplu deneysel çalışmalar, nedensel ve vaka kontrol çalışmaları dahil edilmiştir. Tarama sonucunda 785 makaleye ulaşılmıştır. Araştırmaya dahil edilme kriterlerine göre uygunlukları değerlendirilen 21 makale bu derleme kapsamına alınmıştır. Sistematik derleme kapsamına alınan makalelerin metodolojik kalite değerlendirmesi spor bilimi, sağlık hizmetleri ve rehabilitasyonda kullanılan yerleşik ölçeğin modifiye edilmiş versiyonu kullanılarak yapıldı (i.e., Cochrane, Coleman, Delphi, and Physiotherapy Evidence Database (PEDro)). Bu ölçeğin Sarmento ve arkadaşları tarafından yakın zamanda yapılan bir incelemeden uyarlanmış hali kullanıldı. Sonuç olarak, elit ve elit olmayan güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik özellikleri arasında fark olduğu ve elit güreşçilerin kuvvet ve kuvvette devamlılığın, maksimal ve ortalama anaerobik güç değerleri özellikle de yağsız kütle kg başına ifade edildiğinde, solunum eşiği ile maksimum solunum kapasitelerine bakıldığında daha yüksek değerlere sahip ve aralarında anlamlı farklılıkların olduğu söylenebilir. Ayrıca Serbest ve Greko-Romen stil güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik özellikler benzer olduğu, ancak esneklik, çeviklik ve sürat bakımından Serbest stil güreşçiler daha iyi olduğu görülmektedir. Güreşçilerin yaşı artmasıyla birlikte kuvvet, aerobik ve anaerobik kapasiteleri, çeviklik ve sürat artarken esneklik gibi özelliklerde herhangi bir artış olmadığı ve gençler yaş kategorisi ile büyükler yaş kategorisi arasında kıyaslama yapıldığında bahsedilen fiziksel özelliklerin değerleri neredeyse birbirine yakın olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is to provide comprehensive information on the subject by systematically evaluating the studies examining the physical and physiological characteristics of wrestlers within the criteria such as study design / duration, age, wrestling style, physical / physiological performance, elite / non-elite, body composition, evaluation (test), main results, quality. Literature search was carried out in Bursa Uludağ University E-Library, PubMed, Ebsco Sport Discus with Full Text and Scopus databases. The keywords“wrestling and physical performance or physical fitness or physiology or strength or strength or aerobic or anaerobic or balance or flexibility or speed or ability or skill”were used in the literature review. International peer-reviewed, original and English-language articles published between 1992 and 2022, randomized controlled trials, experimental studies, quasi-experimental studies, single-group experimental studies, causal and case-control studies were included in the study. As a result of the search, 785 articles were reached. 21 articles whose suitability was evaluated according to the inclusion criteria of the study were included in this review. Methodological quality assessment of articles included in the systematic review was performed using a modified version of the established scale used in sports science, health care, and rehabilitation (i.e., Cochrane, Coleman, Delphi, and Physiotherapy Evidence Database (PEDro)). An adaptation of this scale from a recent review by Sarmento ve diğerleri was used. As a result, there is a difference between the physical and physiological characteristics of elite and non-elite wrestlers, and elite wrestlers' strength and strength endurance, maximal and average anaerobic power values (especially when expressed per kg of lean mass), O2 threshold and VO2max capacities have higher values and it can be said that there are significant differences between them. It is also seen that the physical and physiological characteristics of the Freestyle and Greco-Roman style wrestlers are similar, but the Freestyle wrestlers are better in terms of flexibility, agility and speed. As the age of the wrestlers increases strength, aerobic and anaerobic capacities, agility and speed increase while there is no increase in features such as flexibility and it also can be said that the values of the mentioned physical characteristics are almost close to each other when the junior wrestlers are compared with the senior wrestlers.