Farklı yüzeyler ve eğim açılarında durgun damlacık buharlaşmasının deneysel, sayısal ve analitik olarak incelenmesi
Experimental, numerical and analytical investigation of sessile droplet evaporation on different surfaces and inclination angles
  1. Tez No: 931397
  2. Yazar: ATALAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN AĞRA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında doğada ve birçok endüstriyel uygulamada etkili olan damlacık buharlaşması incelenmiştir. Durgun damlacık buharlaşması için matematik ve sayısal model oluşturulup sonuçlar deneysel çalışma ile de doğrulanmıştır. Matematik ve sayısal modellerde ısı ve kütle transferi analizleri yapılmıştır. Deneysel olarak, farklı yüzey pürüzlülük seviyelerine sahip üç farklı katı alt yüzey (cam, plastik ve aluminyum) üzerindeki sabit bir su damlasının buharlaşma karakteristiği araştırılmıştır. Buharlaşma süreci için altı parametrenin etkisi değerlendirildi, bunlar: katı yüzey sıcaklığı (30 °C, 45 °C ve 60 °C), yüzey pürüzlülüğü (P0, P600 ve P60), katı yüzey malzemesinin cinsi (cam, plastik ve aluminyum), damlacık hacmi (3, 5 ve 8 µL), su damlacıklarının başlangıç sıcaklığı (30 °C, 40 °C ve 60 °C) ve katı yüzey eğim açısı (0 derece, 45 derece ve 75 derece) şeklindedir. Taguchi'nin L27 ortogonal dizisi, deneysel çalışmalarda minimum test sayısını belirlemek için kullanılmıştır. Farklı şartlardaki durgun damlacıkların buharlaşma sürelerini belirlemek için Taguchi'den elde edilen veriler varyans analizinde (ANOVA) kullanıldı. Sonuçlar buharlaşma sürelerinin artan katı yüzey sıcaklıkları, artan katı yüzey eğim açısı ve artan başlangıç su damlacığı sıcaklıklarıyla azaldığını göstermektedir. Buna karşılık, buharlaşma sürelerinin artan yüzey pürüzlülüğü ve damlacık hacimleriyle arttığı görülmüştür. ANOVA analizi sonuçlarına göre, yüzey pürüzlülük seviyeleri ve damlacık hacimleri, buharlaşma süresi üzerinde en etkili parametre olan katı yüzey sıcaklıklarından sonra etkili parametreler olarak tespit edilmiştir. Öte yandan, başlangıç su damlacığı sıcaklıkları ve katı yüzey eğim açısının, damlacık buharlaşma süreleri dikkate alındığında daha az etkili olduğu görülmüştür. Buharlaşma süresi için ANOVA analizi ile doğrusal bir regresyon uyumu türetilmiş ve en iyi ortalama sapmanın \%10 olduğu tespit edilmiştir. Deneysel sonuçlar önceki araştırmalarla karşılaştırılmış ve buharlaşma süresinin tüm parametrelerini göze alarak tahmin eden bir korelasyon türetilmiştir. Deneysel çalışmanın yanı sıra OpenFoam programında yatay ve açılı yüzeyler için zamana bağlı buharlaşma süresini hesaplayan bir model oluşturulmuştur. Tez çalışması kapsamında damlacık buharlaşmasına yönelik yapılan deneysel, sayısal ve analitik çalışmaların sonuçları birbiri ile ve literatürdeki çalışmalarla uyumlu sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, droplet evaporation, which is effective in nature and many industrial applications, was investigated. A mathematical and numerical model was created for sessile droplet evaporation and the results were also verified by experimental studies. Heat and mass transfer analyses were performed in mathematical and numerical models. Experimentally, the evaporation characteristics of a sessile water drop on three different solid substrates (glass, plastic and aluminum) with different surface roughness levels were investigated. The effects of six parameters for the evaporation process were evaluated, which are: solid surface temperature (30 °C, 45 °C and 60 °C), surface roughness (P0, P600 and P60), type of solid surface material (glass, plastic and aluminum), droplet volume (3, 5 and 8 µL), initial temperature of water droplets (30 °C, 40 °C and 60 °C) and solid surface inclination angle (0 degrees, 45 degrees and 75 degrees). Taguchi's L27 orthogonal array was used to determine the minimum number of tests in experimental studies. The data obtained from Taguchi were used in analysis of variance (ANOVA) to determine the evaporation times of sessile droplets under different conditions. The results showed that evaporation times decreased with increasing solid surface temperatures, increasing solid surface inclination angle and increasing initial water droplet temperatures. On the other hand, evaporation times increased with increasing surface roughness and droplet volumes. According to the ANOVA analysis results, surface roughness levels and droplet volumes were determined as the most effective parameters after solid surface temperatures, which were the most effective parameters on evaporation time. On the other hand, it was observed that initial water droplet temperatures and solid surface inclination angle were less effective when droplet evaporation times were considered. A linear regression fit was derived for evaporation time with ANOVA analysis and the best mean deviation was found to be \%10. Experimental results were compared with previous studies and a correlation was derived that estimated the evaporation time considering all parameters. In addition to the experimental study, a model was created in the OpenFoam program that calculates the evaporation time depending on time for horizontal and angled surfaces. The results of the experimental, numerical and analytical studies on droplet evaporation within the scope of the thesis study gave results that are compatible with each other and with the studies in the literature.