Lineer schrödinger denklemi için uygulanmış optimal kontrol problemi
Optimal control problem applied for linear schrödinger equation
- Tez No: 83665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Optimal kontrol problemleri açıklanarak adi ve kısmi diferensiyel operatörlerle yönetilen optimal kontrol problemlerine örnekler verildi. Durumu lineer Schrödinger denklemiyle belirtilen optimal kontrol problemi matematiksel olarak ifade edildikten sonra, çözüm için iki kestirim elde edildi. Çözümün varlığı ve tekliği için gerekli şartlar ispatlandı. Daha sonra farklar şebekesinin hatası için ve fark yaklaşıklarının fonksiyonele göre yığılma hızı için kestirim ispat edildi. Yaklaşık çözüm algoritması kurularak bu algoritmalar için de ayrıca kestirimler ispatlandı.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Explaining optimal control problems, we have given some examples for optimal control problems controlled by ordinary and partial differential operators. After optimal control problem which is stated through linear Schrödinger equation have been expressed mathematically, we have introduced two estimates. Necessary and sufficient conditions for the existance and uniqueness of the solution have been proven. For the error of the difference scheme and for the convergence speed of difference approximations according to functional, estimates have been established. Setting approximate solution algorithms, we prove estimates for these algoritms too. Finally, we discuss the error of the solution on a Fortran program.