Şehir hastanelerinde kurumsal mantıkların yönetilmesi
Managing institutional logics in city hospitals
  1. Tez No: 836659
  2. Yazar: İBRAHİM TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu araştırmanın iki temel amacı bulunmaktadır. Birinci amacı, kamu özel işbirliği ile faaliyete geçirilen şehir hastanelerine yönelik algıların belirlenmesidir. İkinci amacı ise, şehir hastanelerinde bulunan kurumsal mantıkların açığa çıkartılması, bu kurumsal mantıkların birbiri ile etkileşimi sonucunda ortaya çıkan çatışma nedenleri ve bu çatışmalara verilen stratejik yanıtların tespit edilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak durum çalışması tercih edilmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlemler ve dokümanlardan elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde hem tümevarımsal hem de tümdengelimsel yaklaşımla tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analiz sürecinde Maxqda 2020 programından yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre şehir hastanelerine yönelik algılar; şehir hastanelerinin tanımlanması, kurulma nedenleri, avantajları, dezavantajları ve eleştiriler temaları altında toplanmıştır. Şehir hastanelerinde“meslek, devlet, şirket ve piyasa”kurumsal mantıklarının bir arada bulunduğu ortaya konmuştur. Şehir hastanelerinde çoklu kurumsal mantıkların“sağlık politikaları, sağlık hizmeti sunumuna bakış açıları, bina, demirbaş ve personel yönetimi”konularında çatışma yaşadığı tespit edilmiştir. Yaşanan çatışmalara aktörler“uyum, reddetme, sözleşmeye uyum, müzakere, karşılıklı taviz verme ve zamana bırakma”olmak üzere altı stratejik yanıt verdiği belirlenmiştir. Araştırmada, farklı kurumsal mantıkların bir arada bulunduğu ve farklı nedenlerle farklı kurumsal mantıkların çatıştığı ve bu kurumsal mantık çatışmalarına aktörlerin farklı stratejik yanıtlar verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları hem kamu-özel işbirliği hem de kurumsal mantıkların mikro süreçlerdeki yansımalarına yönelik gelişen literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has two main purposes. The first aim is to determine the perceptions about city hospitals that were put into operation with public-private cooperation. The second aim is to reveal the institutional logics in city hospitals, to identify the causes of conflicts that arise as a result of the interaction of these institutional logics, and the strategic responses to these conflicts. The qualitative research method was used in the research. The case study was preferred as the research design. Research data was obtained from semi-structured interviews, observations, and documents. The thematic analysis method was used in the analysis of the data obtained, with both inductive and deductive approaches. Maxqda 2020 program was used during the data analysis process. According to the research findings, perceptions towards city hospitals; It is grouped under the themes of the definition of city hospitals, reasons for their establishment, advantages, disadvantages, and criticisms. It has been demonstrated that the institutional logics of“profession, state, company, and market”coexist in city hospitals. It has been determined that multiple institutional logics in city hospitals are in conflict regarding“health policies, perspectives on health service delivery, building, fixture, and personnel management”. It has been determined that the actors gave six strategic responses to the conflicts:“adaptation, rejection, compliance with the contract, negotiation, mutual concessions, and leaving it to time”. The research concluded that different institutional logics coexist, different institutional logics conflict for different reasons, and actors give different strategic responses to these institutional logic conflicts. The results of the research are expected to contribute to the developing literature on both public-private cooperation and the reflections of institutional logics in micro-processes.