Birinci basamak sağlık merkezlerinde çalışan hemşirelerin gebelikte yetersiz beslenmeye ilişkin bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge of nurses working in primary health centers regarding male nutrition in pregnancy
  1. Tez No: 836672
  2. Yazar: FATEN ABDULLAH AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARSLAN GÜRCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gebelik döneminde yeterli düzeyde beslenme hem kadın hem de fetüs için önemlidir. Araştırma; birinci basamak sağlık merkezlerinde çalışan hemşirelerin, gebelik dönemindeki kadınların beslenme durumlarına ilişkin bilgilerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde sosyodemogrofik veriler, ikinci bölümünde MNA-SF ölçeği ve üçüncü bölümde de Kendi Kendine Beslenme Değerlendirme Skoru (SANS) soruları bulunmaktadır. MNA-SF ölçeği tarama ve değerlendirme olarak 2 bölümdür. Tarama puanı ortalaması 11,32±2,04 ve toplam değerlendirme puanı 17,28±4,87'dir. Toplam değerlendirme puanı ortalaması (SANS) 3,70±7,70'dir. Gelir memnuniyetine göre tarama puanı ve toplam değerlendirme puanı farklılık göstermektedir. Ayrıca tarama puanı ve toplam değerleme puanının beslenme durumu öz değerlendirme sonucuna göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak hemşirelerin gebelerde yetersiz beslenme durumuna ilişkin bilgi düzeylerinin orta düzeyde olduğu ve bilgilerinin birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adequate nutrition during pregnancy is important for both the woman and the fetus. Research; The aim of this study is to determine the knowledge of nurses working in primary health care centers about the nutritional status of women during pregnancy. There are sociodemographic data in the first part of the study, the MNA-SF scale in the second part and the Self Nutrition Evaluation Score (SANS) questions in the third part. MNA-SF scale has 2 parts: screening and evaluation. The average screening score is 11.32±2.04 and the total evaluation score is 17.28±4.87. The total evaluation score mean (SANS) is 3.70±7.70. Screening score and total evaluation score vary depending on income satisfaction. In addition, it was determined that the screening score and the total evaluation score differ according to the nutritional status self-assessment results. As a result, it was determined that the level of knowledge of nurses about malnutrition in pregnant women was moderate and their knowledge varied depending on many factors.