Futbolcularda kültürel zekanın motivasyona etkisi
The effect of cultural intelligence on motivation in football players
  1. Tez No: 836685
  2. Yazar: MUHAMMET BARLAS SÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN SUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, futbol oynayan sporcularda kültürel zekanın motivasyon üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya online anket formunu doldurmayı onaylayan 112 erkek ve 101 kadın olmak üzere 213 futbolcu katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, kültürel zeka ve yetişkin motivasyon ölçeklerinden oluşan anket formundan yararlanıldı. Ölçeklerin bu çalışma örneklemine uygunluğunu belirlemek amacıyla geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Geçerlik ve güvenirlikleri doğrulanan ölçeklerin toplam ve alt boyut puanlarının betimsel istatistik ve demografik değişkenlere göre karşılaştırma analizleri yapıldıktan sonra kültürel zeka ile motivasyon arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada futbol oynayan bireylerin kültürel zeka ve motivasyonlarının orta düzeyde olduğu, kültürel zeka ile motivasyon arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu ve kültürel zekanın motivasyon üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkiye sahip olduğu bulguları elde edilmiştir. Çalışmada ayrıca kültürel zekanın cinsiyet, yaş, medeni durum ve öğrenim durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği, aylık geliri 10.000 TL ve altı ve 20.001 TL ve üstü olan sporcuların üst bilişsel, motivasyonel ve kültürel zeka düzeyinin, aylık geliri 15.001-20.000 TL arasında olan katılımcıların kültürel zeka düzeyine göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu; lisanslı futbolculuk süresi 1-5 yıl olan futbolcularda davranışsal kültürel zekanın, lisanslı futbolculuk süresi 11 yıl ve üstü olan futbolculara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulguları elde edilmiştir. Motivasyonun medeni durum, öğrenim durumu, aylık gelir ve lisanslı futbolculuk süresine göre anlamlı farklılık göstermediği, erkek futbolcuların motivasyon düzeyinin kadın futbolculara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu, 18-25 yaş grubundaki içsel motivasyonun, 26-29 yaş grubundaki futbolculara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of cultural intelligence on motivation in athletes playing football. The study involved 213 football players, 112 men and 101 women, who approved to fill out the online questionnaire. In the study, a questionnaire consisting of demographic information form, cultural intelligence and adult motivation scales was used as a data collection tool. Validity and reliability analysis were performed to determine the suitability of the scales to this study sample. After the comparison analysis of the total and sub-dimension scores of the scales whose validity and reliability were verified according to descriptive statistics and demographic variables, the relationship between cultural intelligence and motivation was examined. In the study, it was found that the cultural intelligence and motivation of the individuals playing football were at a medium level, that there was a positive and significant relationship between cultural intelligence and motivation, and that cultural intelligence had a positive and significant effect on motivation. In the study, it was also found that cultural intelligence did not show significant differences according to gender, age, marital status and education status, and it was found that the upper cognitive, motivational and cultural intelligence level of athletes with monthly income of 10,000 TL and below and 20,001 TL and above was significantly higher than the cultural intelligence level of participants with monthly income between 15,001-20,000 TL; it was found that the behavioral cultural intelligence was significantly higher in the footballers with a licensed football period of 1-5 years than in the footballers with a licensed football period of 11 years or more. It was found that motivation did not differ significantly according to marital status, education status, monthly income and duration of licensed football, the motivation level of male footballers was significantly higher than female footballers, and the intrinsic motivation in the 18- 25 age group was significantly higher than in the 26-29 age group.