İklim değişikliğinin küresel deniz güvenliği üzerindeki etkilerinin uluslararası ilişkiler perspektifinden incelenmesi
Examination of the effects of climate change on global maritime security from international relations perspective
- Tez No: 836703
- Danışmanlar: DR. EJBEL ÇIRA DURUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Uluslararası İlişkiler, Marine, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Emniyeti ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Etkilerinin günlük hayata olan yansımaları neticesinde geniş kitlelerin dikkatini çeken küresel iklim değişikliği; çok yönlü, çok boyutlu ve çok katmanlı zorlukları olan bir güvenlik tehdidi olarak devletlerin gündemine girmiştir. Denizler, kapsadığı birçok farklı sektör ve multi-disipliner karakteri nedeniyle iklim değişikliğinin etkilerine karşı oldukça kırılgandır. Bu çalışmada amaç iklim değişikliğinin devletler, bölgesel ve uluslararası örgütler gibi aktörlerin deniz güvenliği algılarında yer edinip edinmediğinin deniz güvenliği belgeleri kapsamında incelenmesidir. Çalışma için belirlenen devletlerin, bölgesel ve uluslararası örgütlerin kamu erişimine açık olan güvenlik ve deniz güvenliği belgelerinin taranması kapsamında oluşturulan çalışma, nitel araştırma yöntemiyle yapılmakla beraber çalışmanın verileri konuya ilişkin kamu erişimine açık ulusal ve uluslararası raporlar, belgeler ve sözleşmeler ile akademik çalışmalar ve kitapların incelendiği doküman incelemesi yöntemi ile elde edilmiştir. Sonuç olarak, iklim değişikliğinin önemi ve etkilerine yönelik bakış açısı ülkeden ülkeye önemli ölçüde değişmektedir. Denizcilik sektörü özelinde ise, iklim değişikliğinin deniz güvenliği üzerindeki etkilerine ilginin henüz beklenen düzeyde olmamasının nedeni olarak, bu etkinin doğrudan hissedilmemesi gösterilebilir. İklim değişikliğinin deniz güvenliği üzerindeki etkilerinin gün geçtikçe daha görünür olması ve artan farkındalığa paralel olarak daha geniş ölçekte bir güvenlik tehdidi olarak ele alınacağı ve uluslararası toplumun gündeminde önemli bir yer tutacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Global climate change, which attracts the attention of large masses as a result of the reflections of its effects on everydaylife; it has entered the agenda of states as a security threat with multiple, multidimensional and multi-layered challenges. Due to the many different sectors covered and its multidisciplinary character, the seas are quite fragile against the effects of climate change. The aim of this study is to examine whether climate change has a place in the maritime security perceptions of actors such as states, regional and international organizations within the scope of maritime security documents. The study, which was created as part of the screening of security and maritime security documents open to public access of the states, regional and international organizations designated for the study, with it is carried out by qualitative research method the data of the study were obtained by the document analysis method in which open to public access national and international reports, documents and contracts, academic studies and books on the subject were examined. As a result, susceptibility to the importance and effects of climate change varies considerably from country to country. On the basis of the maritime sector, as the reason why maritime states' concerns in the impacts of climate change on maritime security has not yet at the expected level, it can be shown that this effect is not being felt directly. It is considered that the effects of climate change on maritime security will become more visible over time and will be taken into account as a security threat on a wider scale in parallel with the increasing awareness and will occupy an important place in the agenda of the international community.