Pestisitlerin oksidasyonla giderimi için model bir çalışma: Ozonolysis of azinphos-methyl
A Model study for pesticides removal by oxidation: Ozonolysis of azinphos-methyl
  1. Tez No: 83671
  2. Yazar: ELİF ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Pestisitler çevre kirliliği açısından en önemli kirletici kaynaklardan birisidir. Pestisitlerin düşük kantitatif miktarlarda da olsa (ppm mertebelerinde) topraktan yıkanarak sulara geçtiği ve sularda tehlikeli ve zehirli etki gösterdiği bilinmektedir. Erzurum ve yöresinde 1 yıl süreyle kullanılmış bir pestisit türevi olan, GUSATHION'un oksidasyonla ne derece parçalandığını araştırmak için; bu pestisitin asıl tehlike oluşturan kısmı yani etkili maddesi (Azinphos-methyl) oksidasyon reaksiyonuna tabi tutulmuştur. Oksidasyon yöntemi olarakta“ozonoliz”reaksiyonu incelenmiştir. Konsantrasyonları belirli bir seri sentetik Azinphos-methyl numuneleri hazırlanarak en önemli kirlilik parametrelerinden birisi olan KOI'nin ozonoliz öncesi ve sonrası değerleri tespit edilmiştir. Ozonoliz neticesinde KOI değerlerinde bariz bir artışın olduğu gözlenmiştir. Azinphos-metil'in ozonoliz sonrası birden çok yeni ürüne parçalandığı ve bunların da oksijen ihtiyacını artırdığı, bu nedenle de KOI değerlerinde artış olduğu düşünülmektedir. Ozonoliz neticesinde ince tabaka kromatografisi ile yapılan tetkik de Azinphos- metilin tamamen oksitlenmiş olduğu ve yeni dört ayrı ürünün ortaya çıktığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pesticides are one of main sources from aspects of environmental pollutants. Pesticides transfer from soil to water even in the low quantities (ppm degree), thus they can be dangerous and poisonous in water. To determine of degradation of Azinphos-methyl which is active material of Gusathion1M, used pesticides in Erzurum and its region for one year, the active material was exposed to oxidation reactions. Ozonolysis was studied as oxidation method. COD values, one of important pollutant parameters, were determined either before ozonolysis or after ozonolysis by preparing a series of synthetic Azinphos-methyl samples having the determined concentration. It was observed that COD values obviously increased in the result of ozonloysis. It was supposed that Azinphos-methyl was degraded to give new products more than one. As a result of this, COD values may be enhanced depending on increased oxygen demands. Thin layer chromatography followed by ozonolysis showed the formation of four new products as a result of complete oxidation of Azinphos-methyl.