Kaos ve fraktaller üzerine bilgisayar uygulamaları
Computer applications on chaos and fractals
- Tez No: 83672
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATİN SEZGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kaos özellikle 1960'h yıllardan sonra gelişmeye başlayan ve deterministik dünya görüşünü sarsan bir bilim dalıdır. Bu bilim, akışkanlar dinamiğinden atmosfer, olaylarına kadar, popülasyon biyolojisinde ekonomik sistemlere kadar çok çeşitli hadiselerin (fenomen) çözümlenmesinde ortaya çıkar. Kaos'un yeni bir bilim dalı haline gelmesi, birbirinden çok farklı alanlarda çalışan araştırmacıların uğraştıkları bazı problemlerin çözümünde benzeri modellerle karşılaşmaları ve bir kısım ortak sonuçlara ulaşmalarıyla başladı. Kompleks sistemler olarak adlandırılan bu sistemler çok sayıda parçanın birbirleriyle koordineli olarak etkileştiği, genellikle de dışarıyla madde alışverişi yapan sistemlerdir. Bu çalışmamızda kaos kavramı ana hatlarıyla incelenmiş ve çeşitli uygulamaları tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chaos is a branch of science emerged especially at the era following 1960 and shaked the deterministic viewpoint of the world. This science involves with the solution of several aspects of daily phenomena, from fluid dynamics to atmospheric events, and, from population biology to economic systems. The devolepment of chaos as a new branch of science is due to the fact that several researchers working on completely different facets of science are confronted with similar models in the solution of their problems and reached to some commun results independently of each other. The so called“Complex systems”are systems consisting of several components which work together in coordination. These systems generally make material exchange with the outside world. In this work, the concept of chaos will be studied briefly and various applications will be presented.