Exceptional points in real potential scattering
Gerçek potansiyel saçılma'da olağanüstü noktalar
- Tez No: 836753
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MOSTAFAZEDEH
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Olağanüstü Noktalar, parametre bağımlı özdeğer problemlerinde görünen, iki veya daha fazla özdeğer ve bunların karşılık gelen özvektörlerinin bir araya geldiği Hermitian olmayan degenerasyonlardır. Bu tür degenerasyonlar yalnızca Hermitian olmayan işlemlerde gözlemlenebilir, bu da olağanüstü noktaların açık kuantum sistemlerine özgü olduğu fikrini doğurur. Statik saçılmanın dinamik formülasyonunu kullanarak, pasif ve kayıpsız malzeme ile doldurulmuş iki ve üç boyutlu sonlu uzunluktaki dalga kılavuzlarının dalga saçılmasını incelemek için bu formülasyonu kullandık. Bu yüksek boyutlu kurulumların transfer matrisi, iki seviyeli etkili bir kuantum sisteminin sözde-Hermitian Hamiltoniyeni ile ilişkilendirilir. Bu Hamiltoniyen, transfer matrisi ile olağanüstü noktalar sergileyen bir fonksiyon aracılığıyla ilişkilendirilir. Bu saçılma kurulumlarının gerçek potansiyellerle modellediğini gösterirken, olağanüstü noktaların bu sistemlerde fiziksel bir etkisi olabileceğini gösteriyoruz. Ayrıca, transfer matrisinin bileşim özelliğini kullanarak birden fazla sonlu dalga kılavuzundan oluşan bir sistem için saçılma problemini çözmek ve olağanüstü noktaların bu noktalarda fiziksel gerçekleşmelerini göstermek için kullanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Exceptional points are non-Hermitian degeneracies that appear in parameter-dependent eigenvalue problems, where two or more eigenvalues and their corresponding eigen- vectors coalesce. These types of degeneracies can only be observed in non-Hermitian operators, which leads to the idea that exceptional points are exclusive to open quantum systems. We utilized the dynamical formulation of stationary scattering to study the scattering of waves by two- and three-dimensional finite-length waveg- uides filled with inactive and lossless material. With this formulation, the transfer matrix for these higher-dimensional setups is associated with the pseudo-Hermitian Hamiltonian of a two-level effective quantum system. This Hamiltonian is related to the transfer matrix by a function that exhibits exceptional points. Although these scattering setups are modeled by real potentials, we demonstrate that exceptional points can have a physical effect in these systems. Moreover, we use the compo- sition property of the transfer matrix to solve the scattering problem for a system consisting of multiple finite waveguides and show that exceptional points also have physical realizations at these points.