Balıkesir yöresinde yetişen Stachys L. türleri üzerinde anatomik morfolojik ve korolojik araştırmalar
Anatomical, morphological and chrogical investigations on the Stachys L. species grown in Balıkesir
- Tez No: 83682
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM TÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
**. * /4, /^\ - ^ \.' * BALIKESİR YÖRESİNDE YETİŞEN STACHYSL. TÜRLERİ ÜZERİNDE ANATOMİK, MORFOLOJİK VE KOROLOJİK ARAŞTIRMALAR Mustafa CANER Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/ Tez Danışmanı: Prof. Dr. Gülendam TÜMEN) Balıkesir,1998 Bu araştırma; 1997- 1 998 yıllarında Balıkesir i!i ve ilçelerinde yayılış gösteren Stuchys L. türlerinin anatomik, morfolojik ve korolojik incelemesi üzerine yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Balıkesir ve çevresinde 6 Stackys türünün yayılış gösterdiği saptanmıştır. Bu türler; S. byzantina C. Koch S. cretica L. subsp. lesbiaea Rech. S. thirkei C. Koch S. tmolea Boiss. S. annua L. subsp. annua var. lycaonica Bhatt. S. pinetorutn Boiss.& Ball. Bu türlerden S. cretica L. subsp. lesbiaca Rech. ve S. tmolea Boiss., Türkiye için endemiktir. S. byzantina C. Koch ve S. annua L subsp. annua var. lycaonica Bhatt. S. pinetorutn Boiss.& Ball. Balıkesir ili için yeni kayıttır. Çalışmanın ilk bölümünde ; Stachys türlerinin morfolojik özellikleri verilmiş ve çizimlerle de desteklenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; bitkilerin yetiştiği yerlerden alman toprak örnekleri incelenerek, tablolar halinde sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER; Labiatae, Statfıys, morfoloji, koroloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANATOMICAL, MORPHOLOGICAL AND CHOROLQGTCA INVESTIGATIONS ON THE STACHYS L. SPECIES GROWN IN BALÎKESİR Mustafa CAN ER Balıkesir University, Institute of Science, Department Biology Education (M. Sc. Thesis / Supervisor: Prof. Dr. Güleadam TÜMEN) Balıkesir, 1998 This study is on anatomical, morphological and chorological investigations of Stachys L. species collected in Balıkesir between 1997-1998. As a result of field trips, 6 Satchys taxa were found. This species; S. byzantina C. Koch S. creüca L. subsp. lesbiaca Rech. S. thirkei C. Koch S. tmolea Boiss. 8. annua L. subsp. annua var. lycaonica Bhatt. 8. pintorum Boiss. & Ball. S. cretica L. subsp. lesbiaca Rech., 8. tmolea Boiss. is an endemic species for Turkey., is new record for Balıkesir. S. byzanîina C. Koch, 8. annua L. subsp. annua var. lycaonica Bhatt, S. pinetorum Boiss.& Ball. In the first part of this study the morphological characteritics of Stachys species were examined and related figures are given. In the second part of this study, soil samples which Stachys species grow on than were examined and given in table. KEY WORDS: Labiatae, Stachys, morphological, chorology