Robotik yardımlı radikal prostatektomi vakalarında anestezi uygulamalarının retrospektif incelenmesi
Reteospecti̇f analysing of anesthesia management in robotic assisted radical prostatectomy cases
  1. Tez No: 539125
  2. Yazar: ÖMER UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
RYRP, robot yardımlı ürolojik cerrahiler içinde en sık uygulanan prosedürdür. Sağladığı avantajlar sebebiyle hem cerrahlar hem de hastalar tarafından tercih edilmektedir. RYRP'nin postoperatif komplikasyonları azalttığı, hastaneden kalış süresini kısalttığı ve hastanın günlük hayatına dönmesini hızlandırdığı bilinmektedir. RYRP uygulanabilmesi için derin trendelenburg ve pneumoperitoneum gerekmektedir. Uygulanan derin trendelenburg ve penumoperitoneum başta dolaşım ve solunum sistemi olmak üzere birçok sistem üzerine etki etmektedir. Çalışmamızda AÜTF'de opere edilen RYRP olgularında anestezi uygulamamızı; derin trendelenburg, pneumoperitoneum ve cerrahi sebebiyle oluşabilecek hemodinamik değişiklikler ve komplikasyonları incelemeyi ve ilk sonuçlarımızı değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya dahil edilen 131 hastanın yaş ortalaması 62,9, VKİ ortalaması 27,6 kg/m2 olarak bulunmuştur. Ayrıca hastalarımızın 47'si ASA-I, 69'u ASA-II, 15'i de ASA-III'tür. Genel değerlendirme sonrası bütün hastalarda intraoperatif dönemde KH, SKB, DKB ve OAB'nin anlamlı olarak azaldığı görüldü. Aynı zamanda pneumoperitoneuma bağlı olarak hastalarda anlamlı şekilde pH düşüşü ve pCO2 yükselmesi olduğu da görüldü. Çalışmamızda, en sık görülen postoperatif komplikasyon bulantı-kusma, ikinci sıklıkta görülen ise anastomoz kaçağı olmuştur. Ancak hiçbir hastamızda kalıcı komplikasyon olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak RYRP anestezisinin yönetilebilmesi için trendelenburg pozisyonu ve pneumoperitoneumun sistemler üzerine fizyolojik etkilerini ve yaşlılıkta oluşan fizyolojik değişiklikleri bilmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
RARP is the most common procedure in the robotic assisted urologic surgeries. Either surgents or patients prefer RARP because of advantages. It's known that RARP reduces postoperative complications and hospital stay, and accelerate the patient's recovery time. RARP requires deep trendelenburg position and pneumoperitoneum. Applied deep trendelenburg and pneumoperitoneum affects many systems, especially circulatory system and respiratory system. In our study, we aimed to investigate anesthesia management, hemodynamic changes and complications that may ocur due to steep trendelenburg, pneumoperitoneum and sugery in RARP patients operated in A.U.T.F, and to evaluate our initial results. We found that mean age of the 131 patients included study was 62 years, and mean BMI was 27,6 kg/m2. Also we found that 47 of patients were ASA-I, 69 of patients were ASA-II and 15 of patients were ASA-III. After general evaluation, it was seen that HR, SBP, DBP and MAP decreased significantly in intraoperative period in all patients. There was also a significant decrease in pH and increase in pCO2 in patients due to pneumoperitoneum. In our study, we found thah the most common postoperative complication was nause and vomiting, and the second common was anastomotic leakage. However, none of our patients had a permanent complication. In conclusion, in order to manage anesthesia in RARP, it is necessary to know the physiologic effects of trendelenburg position and pneumoperitoneum on the systems and physiological changes in old age.