Bir toplu yemek işletmesinde iş güvenliği uygulamaları ve risk analizi değerlendirmesi
Occupational safety applications and risk analysis evaluation in a catering company
  1. Tez No: 836842
  2. Yazar: GÖKÇE İÇDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT CABAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İşletmeler için iş sağlığı ve güvenliği konusu hayati önem taşımaktadır. İş sağlığı ve güvenliği konusu yıllardır literatürde işlenmesine ve işletmelerce bu alanda adımlar atılmasına rağmen, halen birçok uygulama eksikliği söz konusudur. Bu noktada özellikle işverenlerin, kendi işletmelerinde en iyi iş güvenliği uygulamalarını hayata geçirmeleri beklenmektedir. Bunun için öncelikle doğru adımların atılması ve analiz edilmesi gerekir. Söz konusu analizler için işletmenin kendisi için uyarlanabilir bir risk analiz değerlendirmesi yapılmalıdır. Bu çalışmada bir toplu yemek firması özelinde 5x5 L tipi matris yöntemi kullanılarak risk analizi ve değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmayla toplu yemek işletmesindeki iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yanlışların düzeltilmesi, güvenli ve sağlıklı ortam sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmada 100 risk tespit edilmiş ve bunlar, 2 tolere edilemez risk, 26 kabul edilemez risk, 67 dikkate değer risk ve 5 kabul edilebilir risk olarak belirlenmiştir. 18 başlık altında toplanan riskler için mevzuata uygun olarak önlemler ve çözümler bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is of vital importance for companies. Although the issue of occupational health and safety has been covered in the literature for years and companies have taken steps in this field, there are still many lack of implementation. At this point, employers are especially expected to implement the best occupational safety practices in their own companies. For this, the right steps must first be taken and analyzed. For these analyses, an adaptive risk analysis assessment should be made for the company itself. In this study, risk analysis and evaluations were made using the 5x5 L type matrix method specifically for a catering company. The aim of the study is to correct the mistakes regarding occupational health and safety in the catering company and to provide a safe and healthy environment. 100 risks were identified in the study and these were determined as 2 intolerable risks, 26 unacceptable risks, 67 notable risks and 5 acceptable risks. Precautions and solutions in accordance with the legislation have been reported for the risks grouped under 18 headings.