İstanbul'da yaşayan farklı gelir gruplarının beslenme durumunun saptanması ve değerlendirilmesi
Determination and assessment of nutritional status of different income groups living in istanbul
- Tez No: 836841
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışma İstanbul da yaşayan yetişkinlerin gelir durumuna göre gıdaya erişimini tespit etmek ve beslenme durumunu saptamak amacıyla planlanmıştır. Çalışma 18-65 yaş arası 205 yetişkine 30.04.2023-10.05.2023 tarihleri arasında uygulanmıştır. Katılımcılar tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Katılımcılardan ilk olarak 2 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. İkinci aşama olarak gönüllülere online anket iletilmiştir. Online ankette, sosyodemografik özellikler, gelir düzeyi, besin tüketim sıklığı, gıda güvencesi anketi (FİES), gıdaya erişim durumlarını sorgulayan sorular yer almaktadır. Besin değeri hesaplamaları BEBİS 8.2 programı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler Türkiye'ye Özgü Beslenme Rehberi'nde (2022) yer alan gereksinimler ile karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizlerde IBM SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kişilerin %25,4 (n=52) ü erkek % 74,6 (n=153)' sı kadındır. Yaş ortalamaları 34,60'tır. %35,6'sı özel sektör çalışanı, %16,6'sı öğrenci, %16,1'i memur olduğunu belirtmiştir Kişisel gelire göre B 12, B 2 vitamini, C vitamini, folat, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko, demir g/mg alımları ve gereksinim karşılama yüzdeleri gelir düzeyi düştükçe anlamlı olarak düşmüştür. Hane gelirine göre yapılan incelemelerde ise B 12 ve çinko alımı gelir düzeyi düştükçe düşerken, A vitaminin gelir düzeyi düşük gurupta alımı artmaktadır. B 12 vitamini alımlarının yetersizliği incelendiğinde ise düşük gelir grubunda belirgin oranda yetersiz beslenenlerin yüzdesi artmaktadır. Tüketilen protein miktarları tüm gelir gruplarında gereksinimi karşılamaktadır fakat gelir düzeyi arttıkça tüketim miktarı artmaktadır. Gelir düzeyi düşük kişilerin maliyeti düşük olan tavuk ve yumurtayı daha çok tükettiği görülmüştür. Maliyeti daha yüksek olan kırmızı et ve balık tüketimi ise gelir düzeyi azaldıkça düşmüştür. Çalışmamızda gıda güvencesi ile gelir durumu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Bu nedenle kişilerin mikro ve makro besinler konusunda bilinçlendirilmesi ve uygun mikro besin kaynakları hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was planned to determine the access to food and nutritional status of adults living in Istanbul according to their income level. The study was applied to 205 adults between the ages of 18-65 between 30.04.2023-10.05.2023. Participants were selected by stratified random sampling method. First, a 2-day food consumption record was taken from the participants. As a second stage, an online survey was sent to volunteers. The online survey includes questions about sociodemographic characteristics, income level, food consumption frequency, food security survey (FİES), and access to food. Nutritional value calculations were made with BEBIS 8.2 program. The data obtained was compared with the requirements in the Nutrition Guide Specific to Turkey (2022). IBM SPSS 25.0 package program was used in statistical analyses. Of the people participating in the study, 25.4% (n=52) were men and 74.6% (n=153) were women. Their average age is 34.60. 35.6% stated that they were private sector employees, 16.6% were students, and 16.1% were civil servants. According to personal income, vitamin B 12, vitamin B 2, vitamin C, folate, potassium, calcium, phosphorus, zinc, Iron g/mg intakes and requirement meeting percentages decreased significantly as the income level decreased. In the analysis made according to household income, the intake of B 12 and zinc decreases as the income level decreases, while the intake of vitamin A increases in the low-income group. When insufficient vitamin B 12 intake is examined, the percentage of people who are undernourished significantly increases in the low-income group. The amount of protein consumed meets the requirement in all income groups, but as the income level increases, the consumption amount increases. It has been observed that people with low income consume more chicken and eggs, which are low cost. Consumption of red meat and fish, which are more costly, decreased as income levels decreased. In our study, no significant relationship was found between food security and income status. Therefore, people need to be aware of micro and macronutrients and informed about appropriate micronutrient sources.