Tarih araştırmalarına kaynak olarak Tan gazetesi
The Newspaper Tan asa source forth search of history
- Tez No: 92931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. SEMİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 572
Özet
563 ÖZET Ali Şükrü Bey 'in büyük gayretleri neticesinde 20 Ocak 1923 tarihinden itibaren yayın hayatına başlayan Tan gazetesinin 8 Nisan 1923 tarihine kadar günlük olarak çıkmış nüshaların içerisinde yer alan olay, haber ve yazılar tetkik, tahlil ve tasnif edilerek kısaca özetlenmiştir. Yazıların tasnifinde, aynı nitelikteki haberlerin bir başlık adı altında toplanması düzenlemesine gidilerek özetin altına gazetenin sayısı, sayfa numarası, hicri ve miladi tarihi düşülmüştür. Ankara'da yayın hayatını sürdüren dönemin en önemli gazeteleri arasında yer alan Tan gazetesinde, verilen iç olaylardan Ankara, İstanbul, İzmir ile diğer vilayet ve yerleşim yerlerinde meydana gelen olaylarla Yunanistan, İngiltere, Fransa, Almanya, Bulgaristan, Amerika ve Rusya başta olmak üzere bir çok dış ülkelerde meydana gelen olaylar, Lozan Konferansı müzakerelerinde müttefik devletler delegeleriyle Türk delegeleri arasında yapılan görüşmeler, Meclis içerisinde yapılan oturumlarda milletvekillerinin kanun tasarıları hakkında Meclis kürsüsünde ifa ettikleri konuşmalar, çeşitli iç ve dış hadiseleri aksettiren telgraf haberleri, maarif, kültür, sağlık, hukuk, askeri ve yeni Türk devletinin iktisat siyaseti ile ilgili haber ve yazılan, günün siyasi havasına göre neşredilen çeşitli mevzularla ilgili makaleler ve değişik konulara ilişkin haberler toplam on bir ana başlık ve kırk iki ara başlık halinde tanzim edilerek özeti verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The events, news and writings taken place in the newspaper Tan -issued daily up to April 8, 1923, and thanks to the big efforts of Mr. Ali Şükrü its publishing had started on January 20, 1923- have been studied, analysed, classified and briefly summarised. In classifying the writings, the news possessing the same characters have been collected in a single headline, ant the newspaper number, the page number and the Muslim Calendar Dates and Christian Dates are given under the summaries. The events arisen in Ankara, Istanbul, İzmir and in the other provinces and settlement places and the events arisen many in the foreign countries especially in Greece, England, France, Germany, Bulgaria, America and Russia as well as the negotiations made in Lausanne between the allied States Delegations and the Turkish delegations and the speeches made by the parlementers from the pulpit about the draft laws during the sessions of the National Assembly, the news sent by cable, ant the news related to the education and culture, health, legal, military, and the news and writings relevant to the economic politics of the New Turkish State, all had been taken place in the newspaper Tan that was among the most important newspapers at the time, and articles issued in various subject in accordance with the daily political climate and news related to different subjects are collected totally under eleven sub-headlines and under 42 main headlines, and their summaries have been given. ttwma&mmmiiu!