5E öğrenme modeline dayalı sindirim sistemi konusu etkinliklerine yönelik öğrenci görüşleri
Students' opinions on digestive system activities based on the 5E learning cycle model
  1. Tez No: 836880
  2. Yazar: ŞEYMA ŞEREMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ÖNER ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, 5E öğrenme modeline dayalı sindirim sistemi konusundaki etkinlikler yapılarak öğrencilerin görüşleri incelenmek amaçlanmıştır. Bu çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılında altıncı sınıf düzeyinde öğrenim gören on öğrenciyle yürütülmüştür. Öğrencilere 5E öğrenme modeline uygun olarak tasarlanmış etkinlikler uygulanmış daha sonra ise öğrencilerin görüşlerini almak üzere zoom üzerinden yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar analiz edilirken her öğrenci için kodlar oluşturulmuştur. Öğrencilerin kullandıkları ifadelere yönelik ana temalar ve temalar oluşturulmuştur. Öğrencilerin cevapları bu temalar dâhilinde gruplandırılarak değerlendirilmiştir. Mülakatlarda öğrencilerin kullandıkları ifadeler bulgular bölümünde tablolaştırılmıştır. Mülakatlarda elde edilen veriler içerik analiz ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak öğrencilerin etkinlikleri öğretici ve eğitici bulduğu, diğer konularda da uygulanmasını istediklerini belirtmişlerdir. Öğrencilerin yarıdan fazlası etkinlikler hakkında olumsuz görüş belirtmemeyi tercih etmişlerdir. Bunun yanında öğrencilerin etkinliklerde değişmesi gereken yerler olduğunu ve özellikle etkinlikte sorulan soruların zor olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the views of the students by doing activities on the digestive system based on the 5E learning cycle model. This study was conducted with ten sixth grade students in the 2021-2022 academic year. Activities designed in accordance with the 5E teaching cycle model were applied to the students, and then semi-structured interviews were conducted over zoom to get the students' views. While analyzing the interviews, codes were created for each student. Main themes and themes were created for the expressions used by the students. The answers of the students were evaluated by grouping them within these themes. The statements used by the students in the interviews were tabulated in the findings section. The data obtained in the interviews were analyzed by content analysis. As a result, the students stated that they found the activities instructive and educative, and that they wanted them to be applied in other subjects as well. More than half of the students preferred not to express negative opinions about the activities. In addition, students think that there are places that need to be changed in the activities and that the questions asked in the activity are especially difficult.