Obez bireylerde hedonik açlık durumunun obezite farkındalığı ve besin değişim süreci ile ilişkisi
Investigation of factors affecting hedonic humanity status of obese and non-obese individuals
- Tez No: 836904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kişilerin temel ihtiyacı olan beslenmenin ana hedefi, enerji ihtiyacını ve besin öğelerini karşılamak ve hayatta kalma çabasıdır. Günümüzde toplumda birçok insan için besin tüketimi yalnızca fizylojik açlığı gidermek niyetli olmamaktadır. Yeme tutumu; içsel homeostatik süreçler, çevresel ile sosyal değişkenler tarafından düzenlenmektedir. Bu çalışma, Şubat 2023-Nisan 2023 tarihlerinde İstanbul'da özel bir Beslenme- diyet merkezine başvuran 18-60 yaş aralığında Beden Kütle İndeksi (BKİ) 30 kg/m2) ve üzeri olan gönüllü bireylerde hedonik açlık durumunu etkileyen faktörlerin ve değişim süreçlerinin incelenmesi amacıyla yürütüldü. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 90 obez birey %38,9 (n:35) erkek ve %61,1 (n:55) kadın dahil edildi. Hedonik açlığın belirlenebilmesi için Aşırı Besin İsteği Ölçeği (ABİÖ) ve Besin Gücü Ölçeği (BGÖ) kullanılırken bu bireylerin obezite farkındalığı ve besin değişimine uyumu sırasıyla Obezite Farkındalık Ölçeği (OFÖ) ve Besin Değişim Süresi Ölçeği (BDSÖ) ile ölçüldü. Veriler yüzyüze toplandı. Sonuç olarak; hedeonik açlıkla obezite farkındalığı arasında cinsiyete bağlı olarak anlamlı ilişkili saptandı.
Özet (Çeviri)
The main goal of nutrition, which is the basic need of people, is to meet their energy needs and to survive without hunger. Today, food consumption for many people in society is not only due to the need for energy and hunger. Eating attitude; internal homeostatic processes are regulated by environmental and social variables. This study was carried out to examine the factors affecting hedonic hunger status and the change processes in obese groups, with individuals over the age of 18 who applied to the Nutrition-Diet Center of a private practice in Istanbul between February 2023 and April 2023 and volunteered for our study. 90 obese individuals (38.9% (n:35) men and 61.1% (n:55) women) who met the inclusion criteria of the study were included. While PAD and BDS were used to determine hedonic hunger, these individuals' awareness of obesity and compliance with nutritional changes were measured with PDS and BDS, respectively. Data were collected face to face. In conclusion; A significant relationship was detected between hedeonic hunger and obesity awareness depending on gender.