Görme engelli bireylerde mental sağlık, hedonik açlık ve beslenme alışkanlıkları ilişkisi
The relationship between mental health, hedonic hunger and nutritional habits in visually impaired individuals
  1. Tez No: 926828
  2. Yazar: ŞEVVAL TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, görme engelli bireylerde mental sağlık, hedonik açlık ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, görme engelli bireylerin beslenme alışkanlıkları, hedonik açlık düzeyleri, antropometrik ölçümleri ve ruhsal sağlık durumları anket ve ölçüm araçları kullanılarak değerlendirilmiş ve bu veriler istatistiksel analizle incelenmiştir. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik bilgi formu, beslenme alışkanlıkları formu, Genel Sağlık Anketi-12 (GSA-12), Besin Gücü Ölçeği (BGÖ) ve antropometrik ölçümler kullanılmıştır. Bulgular, görme engelli bireylerin önemli bir kısmının fazla kilolu (%39,6) veya obez (%22,6) olduğunu ve ayrıca %70,2'sinde hedonik açlık olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between mental health, hedonic hunger, and eating habits in visually impaired individuals. The research evaluates the eating habits, hedonic hunger levels, anthropometric measurements, and mental health status of visually impaired individuals using surveys and measurement tools, and the collected data were analyzed through statistical methods. Data collection instruments included the sociodemographic information form, eating habits form, General Health Questionnaire-12 (GHQ-12), Power of Food Scale (PFS), and anthropometric measurements. The findings revealed that a significant proportion of visually impaired individuals were overweight (39,6%) or obese (22,6%) and 70,2% had hedonic hunger.