10-15 yaş arası futbol oyuncularında egzersizlerin dikey sıçrama performansına olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of exercises on vertical jump performance in soccer players aged 10-15
- Tez No: 836907
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, Pendik Yenişehir Spor Kulübünün Futbol Okulu antrenmanlarına katılan 10-15 ve ek olarak 16 yaşlı sporcular arasındaki 31 erkek futbol oyuncularının 8 hafta boyunca uyguladıkları özel kuvvet egzersizlerinin onların sıçrama kuvvetine olan etkilerini incelemektir. Futbolda genelde bu yaş grubunda olan çocuklar alt yapılarda ve futbol okullarında eğitilmektedir. Futbol Okulu kapsamındaki antrenmanlar bu kulüpte haftada iki kez yapılmaktadır. Testlerin değerlendirilmesinde 10-11, 12-13, 14-15 ve ek olarak 16 yaşlarındaki futbol oyuncularının sonuçları da karşılaştırılmıştır. Dikey sıçrama performansını pozitif yönde etkilemesi düşünülen egzersizler 8 haftalık antrenmanlar boyunca programa yerleştirilmiştir. Antrenmanlarda özellikle quadriceps, hamstring ve kalf kaslarına yönelik kuvvet egzersizleri kullanılmıştır. Uygulamalar set ve tekrarlar olarak yapılmıştır. Antrenmanlar başlamadan önce ve sonrasında hem fiziksel özellikler hem de öncelikle araştırdığımız dikey sıçrama performansı test edilmiştir. Elde edilen verilen SPSS 25.0 Programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of special strength exercises applied for 8 weeks by 31 male soccer players between the ages of 10-15 and additionally 16, who participated in the Football School training of Pendik Yenişehir Sports Club, on their jumping strength. In the field of football, children in this age group receive training in academies and football schools. Training sessions within the scope of the Football School are held twice a week in this club. In the evaluation of the tests, the results of football players aged 10-11, 12-13, 14-15 and additionally 16 were also compared. The exercises that are thought to affect the vertical jump performance positively were included in the program during the 8-week training sessions. Strength exercises for the quadriceps, hamstring and calf muscles were used in the training. Practices were made as sets and repetitions. Both physical properties and vertical jump performance, which we investigated first, were tested before and after the training began. The obtained data was analyzed with SPSS 25.0 Program.