Afyonkarahisar ili amatör futbol takımlarında oynayan sporcularda görülen sakatlanma sıklıkları ve nedenlerinin araştırılması
Investigating/making a study about frequency of getting injuried and causes at the sportsmen at the amateur sporting clubs in Afyonkarahisar
- Tez No: 229757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇEVİK DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada amaç Afyonkarahisar Süper Amatör ve 1 Amatör klasmanlarında meydana gelen spor sakatlanmalarının genel olarak sıklıklarını ve nedenlerini araştırmaktır. Bu şekilde sakatlanmaların şekli dağılımı, sakatlıkları etkileyen faktörleri ve sakatlanma mekanizmasını anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu çalışmada geçmişi kapsayan tarama modeli kullanılmıştır. Süper amatör kümeden 10 takım (125 erkek sporcu) ve 1. amatör kümeden 10 takım (125 erkek sporcu) toplamda 250 erkek sporcuya, içinde; Sporcuların genel demografik yapısı, kondisyon durumları, mevkileri, klasmanları, saha zemini, sakatlanma bölgeleri ve şekillerini ve hangi aktivite sırasında sakatlandığı vb. soruları içeren bir anket çalışması uygulanmıştır. Çalışmada ele geçen veriler Excel ve SPSS 13.0 programında değerlendirilmiştir. Sakatlanma ve bileşkelerinin ölçülmesi amacıyla frekans ve değişkenler üzerinde etkisini ölçmek amacıyla da ki kare testi uygulanmıştırTestlerin değerlendirilmesi sonunda amatör oyuncuların yaş ortalamasının ortalama (23,97) olarak bulundu. Sporcuların (%58,6)'sı sakatlanmadan kaynaklanan en az bir müsabakaya katılamamışlardır. Sakatlanmadan en çok etkilenen vücut bölgeleri; ayak/ayak bileği (% 31,2), alt bacak (%17,6) ve diz (%15,1); En yaygın görülen sakatlanma tipleri burkulma (%29,0), kas sakatlıkları (%22,1), yara-bere (%14,1) olduğu görüldü. Müsabaka sırasında meydana gelen (%72,4) sakatlanmaların oranı antrenman (%12,4) ve gayrı resmi müsabakalarda (%15,2) meydana gelen sakatlanmalardan daha fazla olduğu saptandı. Sakatlığın derecesine göre en çok sırasıyla orta (%45,1), hafif (%38,0) ve ağır sakatlıklar (%16,9) olduğu tespit edildiBu çalışmada ayrıca sporcuların futbol oynadıkları yıllar 5,012 standart sapma ile ortalama (10,3)'dür. Daha çok tecrübeye (7-15 yıl arası) sahip olan sporcuların tekrar eden sakatlanmalardan dolayı, sakatlanma oranının (%39,6) daha fazla olduğunu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında sakatlıkların çok büyük bir kısmı müsabakaların 2. devresinde (59,6) olmakla birlikte, sakatlığın ortaya çıkmasını etkileyen saha zemini olarak sırasıyla suni çim (%50,8) ve toprak zemin (%38,8) oluşturmaktadır. Sporcuların sakatlanmalarına etki eden faktörler arasında yetersiz antrenman (%21,2), yetersiz ısınma (%20,4) , saha çeşidi (%16,8), saha zemini (%15,4) öne çıkan nedenler arasında olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate about frequency of getting injured and causes at sportsmen at the super amateur and first division soccer teams in Afyonkarahisar. By this way identification and description of injury prevalence, type of injury, possible causal factors, mechanisms of injuries could be better comprehended. In this study survey tecnique is used. There are 10 teams (125 players) from super amateur male soccer clubs, 10 teams (125 players) from first division male soccer teams and totaly 250 soccer players took part in this survey. This survey had some kinds of questions which includes demographic characteristics and position areas of soccer players, their divisions, playing surface, types and locations of injuries and the occurence of injury during in which activitiy. The findings that were obtained from this study were evaluated through EXCEL and SPSS 13,0 programme.ki kare test is carried out to be analysed of the dataThrough the evaluation of the tests, the ages of soccer players in amateur sports clubs mean 23,97. %58,6 of players couldn?t participate at least one competition due to injury. The most body parts prone to injuries are foot and ankle (% 31,2), lower extermities (%17,6), knee (%15,1); the most common types of injury are sprains (%29,0), muscle strains (%22,1), contusion/bruise (%14,1). The proportion of injuries which takes place during the match (%72,4) is higher than during the training (%12,4) or unoffical competition (%15,2). If the injuries are classified according to their range, moderate ones are seen mostly (%45,1) and followed by minor (%38,0) and serious injuries (%16,9Furthermore, in this study the years in which players play football are approximately (10,3) with the standard deviation as (5,012). The study revealed that the experienced players (7-15 years) are more prone to injuries than the unexperienced ones (%39,6). In addition to this, most injuries happened at the second session (%59,6). The playing surfaces causing injuries are respectively artificial turf (%50,8) and dirt surface (%38,8). The factors which have an effect on the injuries of players are unsufficient training (%21,2), unsufficient practice (%20,4), the type of playing ground (%16,8) and playing surface (%15,4).