Investigation of cytokines changes associated with genotype of Escherichia coli strains and Cytomegalovirus isolated from in women with vaginitis in Misan province, Iraq
Irak'ın, Misan ilindeki vajinitli kadınlardan izole edilen Esherichia coli suşları ve Sitomegalovirus genotipi ile ilişili sitokin değişikliklerinin araştırılması
- Tez No: 836908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK POLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHRAA ADNAN AL-SHAMMARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Misan İlinden İkincil İnfeksiyonları Bulunan Kadınlardan İzole Edilen Escherichia coli (E. coli) Suşlarının ve Sitomegalovirüsün (CMV) Genotipi ile İlişkilendirilen Sitokin Değişikliklerinin Araştırılması, vajinal enfeksiyonlar bağlamında mikroorganizmaların ve bağışıklık sisteminin karmaşık etkileşimini inceleyen kritik bir araştırmayı temsil etmektedir. Vajinit, yaygın bir jinekolojik durumdur ve E. coli ve CMV dahil olmak üzere çeşitli patojenler tarafından tetiklenebilir. Belirli E. coli genotipleri ve CMV suşlarının bireylerin sitokin profillerini nasıl etkilediğini anlamak, vajinal enfeksiyonlardaki bağışıklık dinamiklerine dair bilgimizi ilerletmede önemlidir. Çalışma, E. coli'nin biyokimyasal testler ve moleküler teknikler kullanılarak tespit edilmesini amaçlamaktadır. E. coli'nin virülans genlerinin tanımlanması. Sitomegalovirüs IgM ve IgG'nin immunolojik tespiti. E.coli'nin vajinitisli kadınlardaki virülans genleri ile ilişkilendirilen sitokin değişiklikleri. Çalışma, Maysan Valiliği'nde bulunan AL-Sadder Öğretim Hastanesi'nin kadın hastalıkları ve doğum bölümünde ve yetkili personelin gözetiminde gerçekleştirildi ve Mart 2022-Ağustos 2022 dönemini kapsamaktadır. Toplam 200 örnek toplandı ve bunlar yüksek vajinal sürüntüler (125) ve serum (75%) olarak bölümlere ayrıldı. Tüm çalışma örnekleri, 15-69 yaş arasındaki vajinitli kadınlardan alınmıştır. Çalışmada, Vajinitis hastalarındaki patojen mikroorganizmaların yüksek oranda karışık enfeksiyon (%72) gösterdiği bulunmuştur. CMV ikinci en yaygın sonuç olarak, 53 vakada (%26.5) görülmüştür. E. coli, yaş grupları 20-29 yaş (%30) ve 30-39 yaş (%30) arasında yaygındı, ancak sitomegalovirusun en yüksek orana sahip olduğu yaş grubu 20-29 yaş (%32.1) idi. 20-29 yaşındaki kadınlarda karışık enfeksiyon yüksek bir orana sahipti (%43.1), E. coli ise 20-29 yaş ile 30-39 yaş arası yaş gruplarında daha yaygındı (%30). Düşük yapmayan vakalarda karışık enfeksiyonun yüksek bir oranı vardı (%29.2) ve sitomegalovirusa göre (%32.1) daha yüksekti. Bununla birlikte, düşük yapma durumlarında karışık enfeksiyonun yüksek bir oranı vardı (%70.8), E. coli ise daha düşük bir orana sahipti (%64). Sitomegaloviruslu düşük 36 vakada (%67.9) kaydedilmiştir. Vajinitisli kadınlarda E. coli'deki virülens genlerine gelince, PCR teknolojisi DNA'nın tüm E. coli suşlarında bulunduğunu ortaya koymuştur ve yüksek bir yüzde oranına sahiptir (%100). E. coli'un dört geni (16srRNA, Tra t, Vat, Fim H) arasında, 16srRNA geni yüksek bir orana sahipti (%100), Vat geni ise daha düşük bir yüzdeye sahipti (%18). Antibiyotik direnci açısından, E. coli suşları Ampisilin'e en yüksek dirence (%80) sahipti ve en düşük dirence ise Meropenem, Piperacillin, Ceftazidime, Cefepime, Ertapenem, Imipenem, Meropenem ve Amikasin'e sahipti. Orta düzeyde antibiyotik direnci en yüksek Fosfomisin için (%4) kaydedilmiştir. Ayrıca, tüm E. coli suşları en duyarlı olduğu antibiyotik olarak Meropenem'e (%100) sahipti, Ampisilin ise en düşük duyarlılığa (%18) sahipti.Vajinitisli kadınların Cytomegalovirus'un immünoglobülinleri açısından, IgM pozitif olanlar virüsü daha önce kapmış veya yeniden aktive etmiş olabilirken, IgG pozitif olanlar son zamanlarda CMV ile enfekte olmuş olabilirler. Pozitif vakalarda IgG yüksek bir orana sahipti (%100), IgM ise düşük bir orana sahipti (%0). Negatif vakalarda ise IgM yüksek bir orana sahipti (%100), ve IgG düşük bir yüzdeye sahipti (%0). Ayrıca, çalışma Cytomegalovirus için interleukin seviyelerini kaydetmiştir; IL-6 için 0.79730±0.245659, IL-8 için 0.69881±0.281192, IL-10 için 0.81726±0.307895 ve TNF-α için 0.54758±0.284395 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The investigation of cytokine changes associated with the genotype of Escherichia coli (E. coli) strains and Cytomegalovirus (CMV) isolated from women with vaginitis in Misan Province, Iraq, represents a critical exploration into the intricate interplay of microorganisms and the immune response in the context of vaginal infections. Vaginitis, a common gynecological condition, can be caused by a variety of pathogens, including E. coli and CMV. Understanding how specific genotypes of E. coli and strains of CMV impact the cytokine profiles of affected individuals is pivotal in advancing our knowledge of the immunological dynamics in vaginal infections. The study aims to detect E. coli using biochemical tests and molecular techniques. Identification of virulence genes of E. coli. Immunological detection of Cytomegalovirus IgM and IgG. Cytokine changes which associated with the virulence genes of E.coli in vaginitis women. The study was carried out in the obstetrics and gynecology department of AL-Sadder Teaching Hospital in Maysan governorate and under the supervision of competent staff during the period March 2022–August 2022. the number of samples were collected 200 samples divided into high vaginal swabs (125) and serum (75%). All study samples were taken from women with vaginitis in 15–69 years. In the study, pathogenic microorganisms in Vaginitis Women were found to had a high rate of mixed infection (72%). CMV was the second most common outcome, occurring in 53 cases (26.5%). E. coli was prevalent in the age groups 20–29 years (30%) and 30-39 years (30%), while Cytomegalovirus had a high rate in the 20-29 years age group (32.1%). Among women aged 20-29 years, mixed infection had a high rate (43.1%), while E. coli was more prevalent in the age group 20-29 years to 30-39 years (30%). In cases where abortion did not occur, mixed infection had a high rate (29.2%) compared to Cytomegalovirus (32.1%). However, in cases of abortion, mixed infection had a high rate (70.8%), while E. coli had a lower rate (64%). Abortion with Cytomegalovirus was recorded in 36 cases (67.9%). Regarding virulence genes in E. coli in Vaginitis women, PCR technology revealed that DNA was found in all E. coli strains, with a high percentage rate (100%). Among the four genes of E. coli (16srRNA, Tra t, Vat, Fim H), gene 16srRNA had a high rate (100%), while gene Vat had a lower percentage (18%). In terms of antibiotic resistance, E. coli strains showed the highest resistance to Ampicillin (80%) and the lowest resistance to Meropenem, Piperacillin, Ceftazidime, Cefepime, Ertapenem, Imipenem, Meropenem, and Amikacin. Intermediate antibiotic resistance was highest for Fosfomycin (4%). Moreover, all E. coli strains were most sensitive to Meropenem (100%), while Ampicillin had the lowest sensitivity (18%). Regarding immunoglobulins of Cytomegalovirus in Vaginitis women, those who tested positive for IgM had previously contracted the virus or had it reactiVated, while those who tested positive for IgG had recently contracted CMV. In positive cases, IgG had a high rate (100%), while IgM had a low rate (0%). In negative cases, IgM had a high rate (100%), and IgG had a low percentage (0%). The study also recorded interleukin levels for Cytomegalovirus, with IL-6 at 0.79730±0.245659, IL-8 at 0.69881±0.281192, IL-10 at 0.81726±0.307895, and TNF-α at 0.54758±0.284395.