Bilateral cooperation on combating organized crime, drug smuggling and trafficking: A comparative study on Serbia and Türkiye
Organize suçlar, uyuşturucu kaçakçılığı ve kaçakçılıkla mücadelede ikili işbirliği: Türkiye ve Sırbistan üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 836924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ TEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sırbistan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti, farklı iki ülke olmalarına rağmen organize suçlarla mücadelede aynı savaşta birleşmişlerdir. Her iki ülke de organize suç faaliyetlerine maruz kalmaktadır. Coğrafi konumları gereği, her ikisi de uyuşturucu maddeler, para ve insanların çoğu hukuksuz akışının geçiş bölgesinde bulunmaktadır. Sırbistan Cumhuriyeti, savaşın getirdiği birçok zorluğu yaşamış, bu da organize suç gruplarının güçlenmesine ve gelişmesine katkı sağlamıştır. Güçlü hukuki çerçeveler, kurumlar, güvenlik yapıları ve uluslararası işbirliği, organize suçlarla etkili bir şekilde mücadele için anahtar unsurlardır. Sırbistan ve Türkiye İçişleri Bakanlıkları, organize suçlarla ciddi ve başarılı bir şekilde mücadele etmektedir. Her iki ülke, organize suçları topraklarında yok etmek stratejisi olarak uluslararası sözleşmeleri, çok taraflı ve ikili anlaşmaları hukuki çerçevelerine dahil etmiştir. Bu tez, uygun ulusal strateji ve uluslararası işbirliğinin organize suçlarla mücadelede daha verimli bir yaklaşımı nasıl mümkün kıldığını göstermeyi amaçlamaktadır. Bu yaklaşım sadece mevcut sorunları çözmekle kalmaz, aynı zamanda yeni organize suç gruplarının ortaya çıkmasını engeller ve kontrol altına alır.
Özet (Çeviri)
Republic of Serbia and Republic of Türkiye, two different countries but united in the same battle against organized crime. Both countries are exposed to diverse activities of organized crime. Due to their geographical location, both are situated in the transit region for most of the illicit flow of narcotic drugs, money, and people. Republic of Serbia has passed through many hardships of war, which contributed to the strengthening and development of organized criminal groups. Strong legal frameworks, institutions, security structures, and international cooperation are the key to efficient combat against organized crime. Ministries of Interior of Serbia and Türkiye, seriously and successfully fight against organized crime. Both countries have incorporated in their legal framework international conventions, multilateral, and bilateral agreements as a strategy to eradicate organized crime in their territories. This thesis aims to show how adequate national strategy and international cooperation enables a more efficient approach in the fight against organized crime. Not only, it helps solve a current problem, it also prevents and controls the emergence of new organized criminal groups.