İdrar yolu enfeksiyonu olan Irak'lı diyabetik hastalardan izole edilen Escherichia coli suşlarında fimH geninin saptanması ve serum sitokin (IL-6 VE IL-8) düzeyleri ile ilişkisinin belirlenmesi
Detection of fimH gene in Escherichia coli strains isolated from Iraqi diabetic patients with urinary tract infection and determination of its associations with serum cytokine (IL-6 VE IL-8) levels
  1. Tez No: 836923
  2. Yazar: HAYDER GHASSAN JAWAD AL-BAGHDADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KEÇELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ REHAB SHAFİQ ALMALIKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma diyabetik ve diyabetik olmayan İdrar yolu enfeksiyonlu (İYE) hastalarda üropatojenik Escherichia coli'nin tanımlanmasını ardından bu suşlarda bulunan fimH geninin moleküler yöntemlerle saptanmasını ve Escherichia coli'nin neden olduğu İYE teşhisi konulan diyabetik ve diyabetik olmayan hastalar arasındaki serum sitokin düzeylerinin (IL-6 ve IL-8) karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışma Şubat-Temmuz 2022 döneminde Bağdat hastanelerinde gerçekleştirilmiştir. Toplanan idrar ve kan örneklerinde Escherichia coli'nin tespiti mikrobiyolojik ve moleküler yöntemlerle yapılmıştır. IL-6 ve IL-8'i ölçmek için kan örnekleri toplanmıştır. Tüm suşlar, uidA geninin varlığını saptamak ve fimH geninin varlığını saptamak için PCR'ye tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucu Escherichia coli'nin en yaygın etken olduğunu ve Escherichia coli tanısı alan tüm suşlarda fimH geninin tespit edildiğini göstermektedir. Ayrıca, sonuçlar, çalışılan gruplar arasında IL-6 seviyelerinde ortalama ± SD ile istatistiksel farklılıklar olduğunu göstermektedir. (71,63± 10,69 kontrol grubu, 100,60±15,47 DM olmayan grup, 148,70±73,81 DM grubu)( P değeri < 0,001). IL-8 seviyeleri ayrıca çalışılan gruplar arasında ortalama ± SD ile önemli farklılıklar göstermiştir (84,10± 11,84 kontrol grubu, 163,70±22,91 DM olmayan grup, 216,43±80,28 DM grubu)( P değeri < 0,001).
Özet (Çeviri)
This study aims to identification of uropathogenic Escherichia coli from diabetic and non-diabetic patients with UTI and to detect of the fimH gene in these strains by molecular methods and to comparison the serum cytokines levels (IL-6 and IL-8) between diabetic and non-diabetic patients diagnosed with UTI caused by Escherichia coli. This study was carried out in Baghdad hospitals during the period between February to July 2022. Urine and blood samples were collected and identification of Escherichia coli in urine samples was done by microbiological and molecular methods, while blood samples were collected to measure IL-6 and IL-8 in these strains. All strains subjected to PCR for detection the presence of uidA gene and to detect the presence of fimH gene. The result of the study showed that Escherichia coli was the most prevalent causative pathogen and fimH gene was detected in all strains diagnosed as Escherichia coli. Also, The results showed that there were statistical differences in the levels of IL-6 among studied groups with means± SD (71.63± 10.69 control group, 100.60±15.47 Non-DM group, 148.70±73.81 DM group)( P value < 0.001). Levels of IL-8 also showed significant differences among studied groups with means± SD (84.10± 11.84 control group, 163.70±22.91 Non-DM group, 216.43±80.28 DM group) (P value < 0.001) .