Yerli tür göknar ve karaçamdan elde edilen yapısal ahşapların CFRP ile güçlendirilmesi
Strengthening of structural timber obtained from domestic fir and larch with CFRP
  1. Tez No: 836943
  2. Yazar: MUSTAFA EMİN CIRIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İnşaat Mühendisliği, Wood Products, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilinen en eski yapı malzemelerinden olan ahşap, çeşitli avantajları sayesinde inşaat teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan yeni yapı malzemeleri ve konstrüktif sistemlerle rekabet ederek günümüze ulaşmayı başarmıştır. Ahşap mekanik özellikleri yöne bağlı olarak değişen anizotropik ve higroskopik bir malzemedir. Zaman içerisinde yapısında bulunan doğal kusurlar, suya maruz kalma durumunda şişme ve büzülme etkisiyle oluşan çatlaklar ve nemliliğe bağlı gerçekleşen böcek ve mantar istilası nedeniyle dayanım kaybına uğrar. Yenilenebilir ve ekonomik bir yapı malzemesi olarak ahşabın kullanımının teşvik edilmesi çeşitli güçlendirme çalışmaları sayesinde mümkündür. Bu çalışmada yerli tür göknar ve karaçam ağaçlarından elde edilen yapısal ahşapların güçlendirilmesinde karbon takviyeli fiber polimerlerin (CFRP'lerin) etkinliği araştırılmıştır. Bu kapsamda eksenel basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve kesme dayanımı performanslarının değerlendirilmesi için göknar ve karaçam numuneleri dört noktalı eğilme ve eksenel basınç deneylerine tabi tutulmuştur. Deney sonuçları CFRP ile güçlendirmenin genel olarak hem göknarın hem de karaçamın mekanik özelliklerini geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Timber, one of the oldest known building materials, has managed to reach the present day by competing with new building materials and constructive systems that emerged with the advancement of construction technologies, thanks to its various advantages. Timber is an anisotropic and hygroscopic material with mechanical properties that vary with direction. Over time, it suffers from strength loss due to natural defects present in its structure, cracks formed by swelling and shrinking when exposed to water, and insect and fungal infestation caused by moisture. Promoting the use of timber as a renewable and economical building material is possible through various strengthening methods. In this study, the effectiveness of carbon fiber-reinforced polymers (CFRPs) in strengthening structural timbers obtained from domestic species, fir, and black pine, is investigated. In this context, fir and black pine samples were subjected to four-point bending and axial compression tests in order to evaluate their axial compressive strength, bending strength and shear strength performances. Experimental results showed that reinforcement with CFRP generally improved the mechanical properties of both fir and black pine.