Homo cinsinin türleri
Species of the homo genus
  1. Tez No: 836979
  2. Yazar: ORHAN GÜNGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALLAHVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türün biyolojik anlamda tanımlanmasından günümüze kadar canlı türlerine belirlenmiş kurallar çerçevesinde isimler verilmektedir. Canlılara verilmiş olan bu isimlerin değiştirilmesi ve sinonimlerinin ortaya çıkması da taksonomi tarihinde gözlenen olağan bir olgudur. Ancak bu isimler değişse bile kastedilen organizma bu isimlendirmede olduğu gibi değişmemekte kendisi olarak kalmaktadır. Çünkü bu organizma somut olarak vardır ve bu organizmanın tek başına yaşamış olması mümkün değildir. Söz konusu organizmanın bir popülasyonda var olup yaşadığı biyolojik bir gerçeklik olarak ortada durmaktadır. Bu durum 1758 yılında Linnaeus tarafından isimlendirilmiş insan içinde geçerlidir. Linnaeus insana belirlenmiş kurallar çerçevesinde Homo sapiens ismini takdir etmiştir. O zamanda Homo cinsinde tanımlanmış tek tür bulunmaktadır ve bu da Homo sapiens'tir. Güncel kataloglarda da tek türü bulunan Homo cinsi ile birlikte, Pan, Pongo ve Gorilla cinsleri Hominidae familyasını oluşturmaktadır. Bu kataloglarda Homo cinsi dışındaki cinslerin en az iki türü ve çoğunun da alttürleri verilmektedir. İnsanın da diğer canlılarla birlikte ortak atalardan oluştuğu fikri olan evrim, Linneus'un bu isimlendirmesinden tam olarak 101 yıl sonra Darwin tarafından“Türlerin Kökeni”kitabıyla 1859'da ileri sürülmüştür. Bu fikrin zamanla taraftarlarının artması ile birlikte insanın“evrimi”ile Homo cinsinin de farklı türlerinin olabileceği düşüncesi bazı biyolog, paleontolog, paleoantropolog ve anatomistler tarafından benimsenmiştir. Bunun için Homo cinsine ait 20 adet ihdas edilmiş türe ulaşılmıştır. Bu çalışmamızda ileri sürülen bu türlerin bilimsel statüsü irdelenmeye çalışılacaktır. Bilimsel ve felsefi yaklaşımlarla bu“tür”lerin mahiyetinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nomenclature have been given to living species according to established rules from biological definition of species to the present day, Changing these names and the emergence of synonyms is a common phenomenon in the history of taxonomy. However, even if these names change, the organism in question remains the same as it was in the initial nomenclature. This is because the organism exists concretely, and it is not possible for this organism to have existed in isolation. The organism in question stands as a biological reality, existing and living within a population. This applies to humans as well, as in 1758, Linnaeus named humans according to established rules as Homo sapiens. At that time, there was only one species defined in the Homo genus, which was Homo sapiens. In current catalogs, the Homo genus, along with the Pan, Pongo, and Gorilla genera, forms the Hominidae family. In these catalogs, besides the Homo genus, most other genera have at least two species, and many also have subspecies. The idea of evolution, which suggests that humans, like other organisms, have descended from common ancestors, was proposed by Darwin in his book“On the Origin of Species”in 1859, exactly 101 years after Linnaeus's nomenclature. As support for this idea grew over time, the notion that there could be different species within the Homo genus alongside human evolution was embraced by some biologists, paleontologists, and paleoanthropologists. This has resulted in reaching 20 recognized species within the Homo genus. In this study, the scientific status of these proposed species will be examined. The aim is to elucidate the nature of these“species”through scientific and philosophical approaches.