Homo_ ve hetero_polinükleer komplekslerin sentezi,karakterizasyonu ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis,characterisation and antimicrobial activity studies of homo_ and hetero_ poynuclear complexes
  1. Tez No: 160432
  2. Yazar: TUNCAY SAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER, DOÇ. DR. MÜKERREM KURTOĞLU, DOÇ. DR. MEHMET TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, öncelikle başlangıç bileşiği olarak amin bileşiği EDA ve PDA amin bileşikleri sentezlendi. Sonra etonol çözeltiside amin bileşikleri ile 4- t-butil - 2,6 -di- formilfenol reaksiyona sokularak A ve D ligandları hazırlanmıştır.Bütün bu bileşikler 1H(13C) - NMR, Kütle Spektroskopisi , FT-IR elektronik spektroskopisi ile elementel analizleri ile tanınmıştır. A ve D ligandlarının Cu(II), Co(II), Ni(II) metal kompleksleri hazırlanmıştır. Tanıma için yukarıdaki tekniklere ilaveten magnetik süssebtibilite, molar iletkenlik ve CV bilgisi kullanılmıştır. Schiff bazlarının protonasyon sabitleri ve onların Cu(II) ve Ni (II) komplekslerinin kararlılık sabitleri, iyonik gücü 0.1 M Na(ClO4) ve azot atmosferi altında, 25.00 ? 0.02 ? C , altında % 50 dioksan- % 50 su ortamında potansiyometrik titrasyon metodu kullanılarak bulunmuştur. Schiff bazlı ligandların 7 proton sabitinin olduğu gözlemlenmiştir. Bu bileşiklerin protonasyon sabitlerinin değişimi substituentlerin açık yapı etkileri açıklanabilir. Çift valanslı metal iyonu A ve D ligandları 1:2 (L:M) molar oranında kararlı kompleksler oluşturur. A ve D ligandlarının tautomerik formları polar ve apolar çözücüler içerisinde araştırılmıştır. Ayrıca ligandların ve ligandların metal komplekslerinin CV değerleri bulunmuştur. Bazı metal komplekslerinin antimikrobiyal aktivite çalışmaları yapılmıştır ve üç antibiyotikle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the amine compound EDA and PDA has been synthesized as the starting compound, and then the ligands A and D have been prepared from the reaction of the amine compounds with and 4 -t- butyl- 2, 6-di-formylphenol in ethanol solution. All compounds have been characterized by elemental analyses, 1H(13C)-n.m.r., mass spectra, FT-IR and electronic spectra. The CuII, CoII, NiII metal complexes of the ligands A and D have been prepared. In addition to above techniques for the characterization, the magnetic susceptibility,molar conductance and CV data have been used. Protonation constants of the Schiff bases and stability constants of their CuII and NiII complexes were determined by potentiometric titration method in 50% dioxan- 50% water media at 25.00 ± 0.02 ? C under nitrogen atmosphere and ionic strength of 0.1 M NaClO4. It has been observed that Schiff base ligands have seven protonation constants. The variation protonation constants of these compounds were interpreted on the basis of structural effects exposed by the substituents. The ligands A and D with divalent metal ions form stable complexes in the 1:2 (L:M) molar ratio. Keto-enol tautomeric forms of the ligands A and D have been investigated in polar and apolar solvents. In addition CV datas of ligands and their metal complexes have been determined. The antimicrobial activity studies of some of the metal complexes have been studied and compared to the three antibiotics.