English-medium instruction at tertiary level in Uzbekistan: Policy, challenges and benefits
Özbekistanda yüksek öğretimde İngilizce dilinde eğitim: Politikalar, zorluklar ve faydalar
- Tez No: 836982
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA YANGIN EKŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İngilizce Eğitim Dili (İED), İngilizcenin ikinci veya yabancı dil olarak konuşulduğu ülkelerde, İngilizce konuşulmayan ülkelerdeki birçok üniversitede hızla uygulanmaktadır ve Özbekistan bu konuda bir istisna değildir. Özbekistan'da yabancı dil öğreniminin geliştirilmesi devlet politikası düzeyine çıkarılmıştır. Özbekistan Cumhuriyeti, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesinden çok çeşitli akademik disiplinlerin eğitim dili olarak kullanılmasına geçiş yaparak, Anglofon olmayan ülkeler arasında yer alacaktır. Bu tez, Özbekistan'da üniversite düzeyinde İED kullanımına yönelik yöneticilerin, eğitmenlerin ve öğrencilerin görüşlerini içeren anket araştırmalarının ve yarı yapılandırılmış görüşmelerin sonuçlarını rapor etmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, Sharda Üniversitesi ve Andijan Devlet Tıp Enstitüsü olmak üzere iki yüksek eğitim kurumunun perspektiflerini inceleyerek İED'nin uygulanması üzerine bilgi sağlamaktır. Andijan şehrinde, bu iki yüksek öğretim kurumu sadece birkaç yıldır İED politikasını başarıyla uygulamaktadır. Sharda Üniversitesi ise uluslararası bir özel üniversitedir ve pedagojik personel ile yöneticilerin çoğunluğu yabancı vatandaşlardan oluşurken, öğrenciler ise Özbekistan yerlileridir. Bu üniversitede tüm dersler tamamen İngilizce olarak verilmektedir. Andijan Devlet Tıp Enstitüsü açısından, tüm eğitim seviyelerinde Özbekçe, Rusça ve İngilizce olmak üzere üç farklı dilde çok dilli eğitim programları uygulamaktadır. İED, bu enstitüde, öğrencilerinin çoğunluğunun Kore, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Nepal ve Yeni Zelanda gibi yabancı ülkelerden geldiği uluslararası fakültede kullanılmaktadır. Ancak, pedagojik kadro ve yöneticilerin uyruğu Özbek'tir. Yerel öğrencilere ise Rusça veya Özbekçe dillerinde eğitim verilmektedir. Araştırmaya toplam 156 kişi katılmış olup, bunlar arasında 20 öğretim görevlisi, 130 öğrenci ve 6 üniversite yöneticisi bulunmaktadır (70 erkek ve 86 kadın). Çeşitli katılımcıların bakış açılarının analizi, İED yaklaşımının uygulanmasının eğitimcilere ve öğretim personeline sorumluluk yükleyeceğini ve son derece iyi tasarlanmış müfredatlar gerektireceğini ortaya çıkardı. Araştırma çalışmasının katılımcıları, öğrencilerin İngilizce dil becerilerini geliştirmek için dil kulüplerinin düzenlenmesi, okul programlarının gözden geçirilmesi, teknolojik ve doğal konuların okullarda ve hatta daha erken dönemde öğretilmesi önerilerini dile getirdi. Ayrıca, İED öğretmen yetiştirme kurslarının düzenlenmesini, Özbek veya Rus uyrukları dışındaki eğitmenleri çekmek için daha fazla mali destek sunulmasını ve bu şekilde öğretmenleri motive etmeyi rapor etti. Katılımcıların yaşadığı zorluklar çoğunlukla öğrencilerin, ve hatta bazen eğitmenlerin, İngilizce yeterliliklerinin yetersiz olmasıyla ilgiliydi. Ayrıca, karma yetenekli sınıfların sadece öğretmenler için değil, aynı zamanda yönetim için de zorluk yaratmasıyla karşılaşılmıştır. Motivasyon eksikliği, bazı öğrencilerin yabancı dil öğrenmeye olan ilgilerini kendi ana dallarında çalışmaya odaklamalarından kaynaklanmaktadır. Bu noktada, İED eğitmenlerine destek olmak amacıyla ilgili üniversitelerde Yüksek Lisans sınıfları veya eğitim kursları düzenleme ve İED uzmanlarını İngilizce konuşulan ülkelerden işe alma gibi çözümler de ortaya çıkmıştır. Finansal motivasyon, maaş ikramiyeleri, İngilizce dil yeterliliğinin artırılması, öğrencilerin gelecekteki kariyer terfisi, daha iyi istihdam edilebilirlik, orijinal İngilizce kaynaklara erişim, üniversitenin uluslararasılaşması, yabancı öğrenci ve öğretmenlerin ilgisini çekme, uluslararası konferans ve forumlara öğrenci katılımı, personel avantajları ve değişim programlarında öğrenci hareketliliği gibi faktörler, İED politikasının paydaşlar tarafından sağladığı avantajlar arasında belirtilmiştir. Bulgular, Özbekistan'daki üniversitelerdeki öğretim elemanlarının genel olarak İED programının etkinliği konusunda olumlu görüşlere sahip olduklarını ve bu yaklaşımın öğrencilerin gelecekteki akademik çalışmalarına ve iş fırsatlarına fayda sağlayabileceğine inandıklarını göstermektedir. Araştırma genel olarak, bazı zorluklara rağmen neredeyse tüm paydaşların İED programlarının değerini gördüğünü ve bu programlara katılmak için ilham aldığını ortaya koymaktadır. Bu araştırma çalışmasının bulguları, politika yapıcılara, üniversite yöneticilerine ve eğitmenlere mevcut zorlukları değerlendirmelerinde ve daha etkili İED uygulaması için olası çözümler geliştirmelerinde yardımcı olabilir. Anahtar Kelimeler : İngilizce Eğitim Dili, algılar, zorluklar, faydalar, dil politikası, akademik dil
Özet (Çeviri)
English-Medium Instruction (EMI) is rapidly being implemented at universities in majority of non-Anglophone countries, where English is spoken as a second or foreign language, and Uzbekistan is not an exception. The development of foreign language learning in Uzbek context has risen to the level of state policy. The Republic of Uzbekistan is one of the non-Anglophone countries that is going to experience the global transition from English being taught as a foreign language to English being the medium of instruction for a wide range of academic disciplines. Uzbekistan has not remained uninvolved in the process of education globalization, and more specifically, the internationalization and Englishization of its education, despite the fact that there is little information available focusing specifically on EMI implementation in Uzbekistan context. Year by year a number of private and state higher educational institutions (HEI) in Uzbekistan, that have launched EMI policy for internationalization of their universities and better employability of students, has been increasing fast. This qualitative research suggests how to implement EMI more effectively by taking into consideration participants' responses to the way EMI is currently implemented in Uzbek EFL context in HE. This thesis reports on the results of questionnaire surveys and semi-structured interviews of the opinions of administrators, instructors and students towards the use of EMI at tertiary level in Uzbekistan. As object of the study for present research intentionally were chosen two higher educational institutions: Sharda University and Andijan State Medical Institute due to the fact, that only these HEIs of Andijan city have being implemented EMI policy successfully for several years. Sharda University is an international private university, where the majority of pedagogic staff and administrators are foreign citizens, whereas the students are natives of Uzbekistan. All subjects are being taught totally in English here. When it comes to ASMI, it has been implementing multilingual education programs at all educational levels in three languages of instruction (Uzbek, Russian and English). EMI is being implemented at international faculty, where all students came from such foreign countries as Korea, India, Pakistan, Bangladesh, Nepal and New Zealand. However, the pedagogical staff's and administrators' nationality is Uzbek. Local students are being taught either in Russian or Uzbek languages. A total number of 156 subjects (70 males and 86 females) participated in the study: 20 instructors, 130 students, 6 university administrators. The analysis of the various participants' viewpoints revealed that applying an EMI approach would attribute responsibility on educators and instructional staff and necessitate extremely well designed curricula. Such suggestions as motivating students by arranging language clubs to enhance their English language skills, reconsidering school programs, suggesting that technological and natural subjects would start to be taught from schools and even earlier, organizing EMI teacher training courses, attracting instructors of other than Uzbek or Russian nationalities, and motivating teachers by offering them more financial support were reported by respondents of the research study. The challenges experienced by participants' were mostly related to students' and sometimes even instructors' insufficient level of English proficiency, mixed ability classes, which create difficulties not only for teachers, but administration as well; lack of some students' motivation for learning foreign languages, as they were interested in studying their majors only; and recruiting EMI specialists from English speaking countries to assist EMI instructors by arranging master classes or training courses at their respective universities. Such advantages as financial motivation, salary bonuses, enhancement of English language proficiency, students' future career promotion, better employability, access to original sources in English, internationalization of university, attracting foreign students and teachers, student participation in international conferences and forums, staff and student mobility in exchange programs were noted as benefits of EMI policy by stakeholders. The findings indicate that instructors in Uzbek universities generally have positive views about the effectiveness of EMI and believe it can benefit students; future academic studies and job opportunities. Overall, the research suggests that despite certain challenges, almost all stakeholders see the value of EMI programs and are inspired to be involved in them. The findings of this research study can assist policymakers, university administrators, and instructors in considering the current challenges and developing possible solutions for more effective EMI implementation.