Dislipidemi tanılı statin tedavisi başlanan hastalarda Sağlık İnanç Modeline dayalı eğitim müdahalesinin ilaç uyumuna etkisi
The effect of Health Belief Model-based educational intervention on medication adherence in patients diagnosed with dyslipidemia and initiated on statin therapy
- Tez No: 837019
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, ÖĞR. GÖR. EDİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç Bu çalışmada Sağlık İnanç Modeli temel alınarak hazırlanan eğitimin dislipidemi tanılı statin tedavisi başlanmış ancak ´´en az son 6 aydır ilacınızı uygun doz ve sürede düzenli olarak kullanıyor musunuz?´´ sorusuna ´´düzenli kullanmıyorum´´ beyanı olan hastalarda ilaç uyumu üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem Araştırma verilen sağlık eğitiminin sonuçlarını ölçmeye yönelik randomize kontrollü deney olarak planlanmıştır. Araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Hekimliği Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı dislipidemi tanılı statin tedavisi başlanmış ancak son 6 ay içerisinde ilacı düzenli kullanmadığını beyan eden 45-65 yaş aralığındaki katılımcılar ile Nisan- Temmuz 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak“Sosyodemografik Veri Formu”, sağlık inançlarını belirlemeye yönelik“Kardiyovasküler Hastalıklardan Korunmaya Yönelik Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”ve“İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcılar önceden hazırlanan bilgisayar programı üzerinden rastgele müdahale ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Müdahale grubuna Sağlık İnanç Modeli (SİM) temelli eğitim, kontrol grubuna ise standart bilgilendirme verilmiştir. Her iki gruba T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü internet sitesinden elde edilen kalp ve damar hastalıklarından korunmak ve inme konularıyla ilgili yazılı eğitim materyali (broşür) ve sözel bilgi verilmiştir. Müdahale grubuna ek olarak SİM temelli eğitim ve araştırmacı tarafından hazırlanan yazılı eğitim materyali (broşür) verilmiştir. Eğitim sonrası, müdahale ve kontrol grupları arasında ilaç uyumu davranışında bir farklılık olup olmadığı İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri SPSS (StaticalPackage for SocialSciencefor Windows 24.0) programında değerlendirilmiştir. Bulgular Araştırmaya katılan 134 katılımcıların 67'si müdahale 67'si kontrol grubundadır.
Özet (Çeviri)
Aim In this study, education based on the Health Belief Model was prepared to investigate its effect on medication adherence in patients diagnosed with dyslipidemia who had started statin treatment but were not taking the medication regularly. Method The research was planned as a randomized controlled trial to measure the results of the health education provided. The study was conducted between April and July 2023 with participants aged 45-65 who were registered in the Family Health Centers of Dokuz Eylül University and had been diagnosed with dyslipidemia and started statin treatment but reported not using the medication regularly within the last 6 months. Data collection tools included the“Sociodemographic Data Form,”the“Health Belief Model Scale for Cardiovascular Disease Prevention,”and the“Medication Adherence Reporting Scale.”Participants were randomly assigned to intervention and control groups through a computer program prepared in advance. The intervention group received education based on the Health Belief Model (HBM), while the control group received standard information. Both groups were given written educational material (brochure) and verbal information on preventing heart and vascular diseases and stroke obtained from the website of the Turkish Ministry of Health's General Directorate of Public Health. In addition to the intervention, the intervention group received HBM-based education and written educational material (brochure) prepared by the researcher. After the education, medication adherence behavior between the intervention and control groups was assessed using the Medication Adherence Reporting Scale. The data of the study were analyzed in SPSS (Statistical Package for Social Science for Windows 24.0) software. Findings Of the 134 participants in the study, 67 were in the intervention group and 67 were in the control group. After the implementation of education based on the Health Belief Model, the total score of the Medication Adherence Reporting Scale in the intervention group was calculated as an average of 21.94±2.92, while it was an average of 19.1±2.34 in the control group.