Fen bilgisi öğretmen adaylarının nanobilim ve nanoteknoloji hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi ve etkinliklerle değişimin incelenmesi
Determining science teacher candidates' opinions on nanoscience and nanotechnology and examining the change through activities
- Tez No: 837029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK AFŞİN KARİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının nanobilim ve nanoteknoloji hakkındaki görüşlerini belirlemek ve düzenlenen etkinliklerle değişimin incelenmesidir. Çalışma grubunu lisans düzeyinde öğrenim gören fen bilgisi öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırma nitel yöntemle ve durum çalışması deseniyle çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem formu ve anketler kullanılmıştır. Anket ve gözlem verilerinin analizinde betimsel analiz, görüşme verilerinde içerik analizi kullanılmıştır. Anketlere 21, görüşmeye altı öğretmen adayı katılmıştır. Alan yazındaki nanaoteknoloji ve nanobilim alanında yapılan eğitim çalışmaları incelenmiş, genelde bilgilendirme amaçlı sunumların yapıldığı, az sayıdaki deneysel uygulamalarda da nanoteknolojik ürün incelemelerinin yapıldığı görülmüştür. Alandaki, fen müfredatındaki konulara entegre edilmiş nanobilim eğitimi eksikliğinden yola çıkılarak planlanan araştırma tanıtıcı sunumlar ve deney uygulamaları olmak üzere iki aşamalı düzenlenmiştir. Düzenlenen sunum eğitimleri ile katılımcılar nano kavramlarını, nano boyutu tanımış, doğadaki nanoteknolojiyi ve nanobilimin multidisipliner yapısını öğrenmiş, güncel nanoteknoloji uygulamalarını farketmişlerdir. Deney uygulamalarında ise nano malzemelerle optik ve manyetizma deneyleri yapmış, ayrıca malzemelerin nano boyut değişimi ile fiziksel değişimini gözlemlemişlerdir. Bu araştırma, nanobilim ve nanoteknoloji dünyasının kurallarını katılımcıların fen bilgisine dair ön bilgilerini kullanarak, deneylerle ve gözlemlerle sunması yönüyle alanında bir ilktir. Çalışmanın sonucunda fen bilgisi öğretmen adaylarının nanobilim nanoteknolojiye olan ilgi ve farkındalıklarında artış olduğu görülmüştür. Ayrıca öğretmen adaylarının nanobilim eğitimlerini üniversite eğitimleri dâhilinde edinme istekleri ve nanobilim eğitimlerinin fen bilgisi eğitimine entegrasyonunun gerekliliği yönündeki görüşleri aktarılmıştır. Araştırmanın nanobilim ve nanoteknoloji eğitimi araştırmacılarına, fen bilgisi eğitimcilerine, fen bilgisi öğretimi müfredat geliştirme sürecinde görev alan araştırmacılara yardımcı olması dileğiyle.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the opinions of science teacher candidates about nanoscience and nanotechnology and to examine the change through organized activities. The study group consists of science teacher candidates studying at the undergraduate level. The study was conducted with qualitative research method and case study design. Semi-structured interview forms, observation forms and documents were used as data collection tools. Descriptive analysis was used in the analysis of the document and observation data, and content analysis was used in the interview data. 21 teacher candidates participated in the surveys and six in the interviews. Educational studies in the field of nanotechnology and nanoscience in the literature were examined, it was seen that generally informative presentations were made, and nanotechnological product reviews were made in a few experimental applications. In the research, which was planned based on the lack of nanoscience education integrated into the subjects in the science curriculum, the participants learned about the nano world by experimenting with the experiments on the science subjects included in the curriculum with the produced nano materials. Nanoscience nanotechnology education is organized in two stages as introductory presentations and experimental applications. With the presentation trainings, the participants got to know the concepts of nano, the nano dimension, learned the nanotechnology in nature and the multidisciplinary structure of nanoscience, and realized the current nanotechnology applications. In experimental applications, they conducted optics and magnetism experiments with nanomaterials, and also observed the physical change of materials with nano-size change. This research is a first in its field in that it presents the rules of the world of nanoscience and nanotechnology by using the participants' prior knowledge of science, with experiments and observations. As a result of the study, it was seen that there was an increase in the interest and awareness of science teacher candidates in nanoscience and nanotechnology. In addition, the wishes of the pre-service teachers to acquire nanoscience education within their university education and the necessity of integrating nanoscience education into science education were conveyed. We hope that the research will help researchers in nanoscience and nanotechnology education, science educators, and researchers involved in science education curriculum development.