Marvel süper kahramanlarındaki karakteristik alt metinlerin ve güç kavramının çocukların informal öğrenimi açısından önemi
The importance of characteristic sub-texts and the concept of power in Marvel superheroes in informal learning of children
  1. Tez No: 837041
  2. Yazar: ABDULKADİR BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çizgi roman dünyası içerisinde süper kahraman fikrinin var oluşu, doğduğu günden günümüze dek toplumun algısı ve sanat dünyası üzerinde çok büyük sansasyonel etki bırakmıştır. İncelenmeye ve tartışma ortamı yaratmaya meyilli bir gizil güce de sahip olan bu tür, tarihin farklı evrelerinde belli spekülatif yorumlara maruz kalsa da ileti gücü baskın karakterlere sahip olması sebebiyle her seferinde yeniden toparlanıp dinç kalmayı başarmıştır. Yediden yetmişe herkesin ilgiyle takip ettiği bu romanlarda topluma ve özellikle çocuklara verilen mesajların nitelikli oluşu ve net bir şekilde ifade edilişi, bu alanın ileti kanallarını oluşturan süper kahramanların ölümsüzleşmesini sağlamıştır. Temelde fikrin vücut bulmuş hali olan bu yaratımlar her türlü dinamikleriyle bir şeyler anlatmak için oluşturulmuştur. Şahsına münhasır karakterleri ve eylemleri onlara marjinal bir hava kattığından dikkat çekici bir idol olarak görülmüşlerdir. Özellikle çocuklar tarafından daha çok ilgi gören bu yaratımların, kişiliklerine ve sahip oldukları güçlere dair alt metinlerinin önemi bu araştırmanın temelini oluşturan noktadır. Çocukların ilgi merkezinde bu karakterlerin sahip olduğu güçlerin olması ve bu kahramanların dolaylı ve doğrudan güçlerini kullanacakları amaçları kendi karakterleri yönünde seçmeleri noktası bir kesişim gösterdiğinde, bu yaratımların söz konusu yanlarına odaklanılması çocuğun informal öğrenim süreci açısından daha da önem kazanmaktadır. Süper kahramanların etkisi altında kalan çocuk için bu karakterler birer kimlik geliştirme potansiyeli taşır. Çocuk için taklit etme aracına dönüşen bu kahramanlar onların kendi seçmiş olacağı yönü belirlemede öğretici rolündedir. Araştırma kapsamında incelenen süper kahramanlara bakıldığında hepsinin bu unsurlarla birer öğretici rolünde olduğu görülmüştür. Özellikle Marvel evrenindeki süper bireylerin (kahramanların) güç ve kişilik alt metinleri ve toplumun temel problemlerine değinme konusundaki kırmızı çizgisi, bu evrendeki yaratılan süper kahramanların çocuklar üzerindeki oluşturabileceği etkilerin araştırılması noktasında araştırma niteliği kazanmıştır. Araştırmada; süper kahraman bireylerin kişilik özelliklerine ve bu özelliklerini şekillendiren güçlerine dair fikirler Anlatıbilim yönteminin belirli unsurlarıyla incelenmiştir. Bu incelemelerden çıkarımla da bu karakterlerin çocuğa katkılarının ve öğretilerinin ne yönde ve nasıl olabileceği hakkında yorumlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The existence of the superhero idea in the comic book world has left a sensational impact on the perception of society and the art world from the day it was born to the present. This genre, which also has a latent power inclined to be examined and to create an atmosphere of discussion, has managed to recover and remain vigorous every time due to its dominant characters, although it has been exposed to certain speculative interpretations at different stages of history. The quality and clear expression of the messages given to the society and especially to the children in these novels, which are followed with interest by everyone from seven to seventy, have made the superheroes, who constitute the message channels of this field, immortalized. These creations, which are basically the embodiment of the idea, were created to tell something with all their dynamics. They were seen as a remarkable idol because their unique characters and actions gave them a marginal air. The importance of the sub-texts about the personalities and powers of these creations, which attract more attention especially by children, is the point that forms the basis of this research. Focusing on the said aspects of these creations becomes even more important in terms of the informal learning process of the child, when the point of interest of the children is that these characters have the powers they have, and that these heroes choose the purposes for which they will use their indirect and direct powers in the direction of their own characters. For the child who is under the influence of superheroes, these characters have the potential to develop an identity. These heroes, which turn into a tool of imitation for the child, play an instructive role in determining the direction they will choose. When we look at the superheroes examined within the scope of the research, it is seen that all of them have a teaching role with these elements. In particular, the power and personality subtexts of super-individuals in the Marvel universe and the red line of addressing the basic problems of society have gained the quality of research to investigate the effects of superheroes created in this universe on children. In the research; The ideas about the personality traits of superhero individuals and the powers that shape these traits have been examined with certain elements of the Narratology method. With the inferences from these examinations, comments were made about the way and how the contributions and teachings of these characters to the child could be.