Aflatoksin B1 ile kontamine olmuş etlik piliç rasyonlarına oligosakkarit tozu ilavesinin bazı performans özelliklerine etkisi
The effect of additional oligosacharide powder on some performance characteristics in aflatoxin B1-contaminated broken rations
- Tez No: 837042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA GÜRKÖK TAN, DR. AKEEL ABD SHLEJ AL MJBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, aflatoksin B1 (AFB1) ile kontamine piliç yemlerinde, ksilo-oligosakkarit kullanımının piliçlerde yemden kaynaklanan zararı azaltma üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Tikrit Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde 16/10/2022- 20/11/2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup cinsiyet ayrımı yapılmamış 180 adet 7 günlük Ross 308 civcivleri ile 35 gün süresince yürütülmüştür. Bu araştırmada, 3 mg/kg AFB1 içeren piliç yemlerine ksilo-oligosakkarit (%0.4 ve %0.8 g/kg) ilavesi yapılmıştır. Deneme grupları AFB1 ve oligosakkarit içermeyen, sadece AFB1 içeren, sadece ksilo-oligosakkarit içerecek şekilde oluşturulmuştur. Gruplar haftalık ortalama canlı ağırlık, haftalık ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşüm oranı, fabricia kesesinin ağırlığı ve iç organların ağırlığı açısından değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz sonuçları, AFB1 ile kontamine olmuş yem ile beslenmenin piliçlerde haftalık ve son ağırlıkta, haftalık ve son ağırlık artışında, haftalık yem tüketiminde azalmaya neden olduğunu ve yem dönüşüm oranında ise artışa sebep olduğunu gösterdi. İç organlar ağırlıkları değerlendirildiğinde ise AFB1'in olumsuz etkiye sahip olduğu belirlendi. Tek başına ksilo-oligosakkarit kullanımı performans etkilerinde anlamlı bir farklılık göstermezken sadece karın yağında artışa sebep oldu. AFB1+ksilo-oligossakkarit kullanımının AFB1'in tek başına iken gösterdiği olumsuz etkilerini azalltığı gözlemlendi. Etlik piliçlerde özellikle %0,8 oranında ksilo-oligosakkarit eklemenin AFB1'in olumsuz etkilerini gidermede etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of xylo-oligosaccharides in aflatoxin B1 (AFB1) contaminated broiler diets on the reduction of feed-induced damage in broilers. The study was carried out at the Faculty of Agriculture of Tikrit University between 16/10/2022 and 20/11/2022 for 35 days with 180 7-day-old Ross 308 chicks without gender discrimination. In this study, xylo-oligosaccharides (0.4% and 0.8% g/kg) were added to broiler diets containing 3 mg/kg AFB1. The diets of the experimental groups were formed as AFB1 and xylo-oligosaccharide-free, AFB1-only or xylo-oligosaccharide-only. The groups were evaluated in terms of weekly average live weight, weekly weight gain, feed intake, feed conversion ratio, weight of fabricia and weight of internal organs. Statistical analyses showed that feeding AFB1 contaminated feed caused a decrease in weekly and final weight, weekly and final weight gain, weekly feed consumption and an increase in feed conversion ratio. When the internal organ weights were evaluated, it was determined that AFB1 had a negative effect. The use of xylo-oligosaccharide alone did not show a significant difference in performance effects, but only caused an increase in abdominal fat. It was observed that the use of AFB1 + xylo-oligosaccharide reduced the negative effects of AFB1 alone. It was concluded that adding xylo-oligosaccharide, especially at the rate of 0.8%, was effective in eliminating the negative effects of AFB1 in broiler chickens.