Özbek öğrencilerin yazılı metin üretme süreçlerinde geri bildirimin yüzey yapı değişikliklerine etkisi
The effect of feedback on surface structure changes in Uzbek students' written text production process
  1. Tez No: 837074
  2. Yazar: ARİF MİKAİL BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen B1 seviyesindeki Özbek öğrencilerin yazma metinlerinde yaptıkları yüzey yapı hatalarının türleri ve sıklıklarını ölçmek ve verilen örtük / dolaylı geri bildirim sonucunda bu hataların ne oranda düzeltildiğini tespit edebilmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yaklaşımının benimsendiği durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda. Özbekistan'daki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Üniversitesi Taşkent şubesinde (TOBB ETU TAŞKENT) öğrenim gören ve Türkçeyi zorunlu ders olarak haftada 20 saat olarak alan 23 kişilik bir Özbek grubuna üç farklı metin ikişer kez yazdırılmış ve metinlerin ilk yazımının ardından; her bir metinde bulunan hatalar sadece kırmızı kalemle işaretlenmiş ve çalışmanın başında her hata için belirlenen özel kodlar ilgili hatanın altına yazılmıştır. Bu kodlara örnek olarak büyük harflerin yazımıyla ilgili hatalar için 230 veya bir sözcüğün gereksiz kullanımıyla ilgili hatalar için 360 verilebilir. Sonrasında öğrencilere hatalarının işaretlendiği kâğıtlar tekrar dağıtılarak daha önce yazmış oldukları metinleri, işaretlenmiş hatalara ve bu hataların altındaki kodlara bakarak ikinci kez yazmaları istenmiştir. Öğrencilere bu aşamada hataların altlarındaki kodların ne anlama geldikleri örneklerle açıklanmış ancak nasıl düzeltebileceklerine dair herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Daha sonra öğrencilerin yazmış oldukları her iki metindeki hataları analiz edilmiş bu hataların diğer hatalara göre oranları, olası sebepleri ve geri bildirim sonrası düzeltilme oranları tespit edilmiştir. Buradan elde edilen bulgular çeşitli şekiller ve grafiklerle gösterilmiştir. Bu analizlerin sonucuna göre öğrencilerin en çok kelimelerin yazımıyla alakalı hatalar yaptıkları; en az ise söz dizimi yani cümlelerin kurulumuyla ilgili hatalar yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin yapmış oldukları hatalarını, doğrudan bir düzeltme veya açıklamaya ihtiyaç duymadan düzeltebilmelerinin amaçlandığı bu çalışmada metinlerin ilk yazımı ve verilen geri bildirimlerin sonucunda tekrar yazımı arasında hataların yaklaşık %50 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışma boyunca öğrencilerin hem metinlerin yazımında hem de sonrasında aldıkları geri bildirimleri doğru anlayıp hatalarını düzeltme konusunda ilerleme kaydettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to measure the types and frequencies of surface structure errors made by B1 level Uzbek students learning Turkish as a foreign language in their writing texts and to determine to what extent these errors were corrected as a result of the implicit / indirect feedback given. For this purpose, the case study method, in which a qualitative research approach was adopted, was used. In this context. A group of 23 Uzbeks studying at the Tashkent branch of the University of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey in Uzbekistan (TOBB ETU TAŞKENT) and taking Turkish as a compulsory course 20 hours a week, had three different texts written twice each, and after the first writing of the texts; The errors found in each text were marked only with a red pen, and the special codes determined for each error at the beginning of the study were written under the relevant error. Examples of these codes are 230 for errors related to the spelling of capital letters or 360 for errors related to the unnecessary use of a word. Afterwards, the papers on which the errors were marked were distributed to the students again and they were asked to write the texts they had previously written a second time, looking at the marked errors and the codes under these errors. At this stage, the meaning of the codes under the errors was explained to the students with examples, but no explanation was given on how to fix them. Then, the errors in both texts written by the students were analyzed and the rates of these errors compared to other errors, possible reasons and correction rates after feedback were determined. The findings obtained here are shown with various figures and graphs. According to the results of these analyses, students mostly made mistakes related to the spelling of words; It was concluded that they made at least mistakes regarding syntax, that is, the construction of sentences. In this study, which aims to enable students to correct their mistakes without the need for direct correction or explanation, it was determined that errors decreased by approximately 50% between the first writing of the texts and the rewriting as a result of the feedback given. As a result, throughout the study, it was observed that the students made progress in correctly understanding the feedback they received both during and after writing the texts and correcting their mistakes.