Migren hastalarında hatha yoga egzersizlerinin vücut kompozisyonu, ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hatha yoga exercises on body composition, pain and quality of life in migraine patients
  1. Tez No: 837075
  2. Yazar: ÖZLEM DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA CAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ELİAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı; migren hastalarında Hatha Yoga (HY) egzersizlerinin vücut kompozisyonu, ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışmaya kronik migren tanısı almış (n=32; deney grubu n=15; kontrol grubu n=17) 18-55 yaş arası gönüllü kadın bireyler dahil edilmiştir (deney ve kontrol grubu sırasıyla yaş ort: 35,80 ± 7,78 yıl; yaş ort: 36,65 ± 9,62 yıl). HY egzersiz programı 12 hafta, haftada 3 gün, günde 30 – 90 dk olacak şekilde planlanmıştır. Ölçüm metodu olarak; kişisel bilgi formu, vizüel analag skalası (VAS), migren hastalarında baş ağrısı etki testi (HIT-6), migren özürlülük değerlendirmesi anketi (MIDAS), yaşam kalitesi değerlendirme ölçeği ile birlikte antropometrik ve esneklik ölçümleri alınmıştır. Ölçümler üç farklı zaman diliminde gerçekleştirilmiştir. İstatiksel analiz olarak; tanımlayıcı istatistikler ile birlikte bağımsız örneklem t testi ve mann whitney U testi, friedman testi ile fisher's exact testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; to examine the effects of Hatha Yoga (HY) exercises on body composition, pain and quality of life in migraine patients. Volunteer female individuals aged 18-55, diagnosed with chronic migraine (n = 32; experimental group n = 15; control group n = 17), were included in this study (mean age of the experimental and control groups, respectively: 35.80 ± 7.78 years; mean age: 36.65 ± 9.62 years). HY exercise program is planned for 12 weeks, 3 days a week, 30 - 90 minutes a day. As a measurement method; anthropometric and flexibility measurements were taken along with a personal information form, visual analogue scale (VAS), headache impact test in migraine patients (HIT-6), migraine disability assessment questionnaire (MIDAS), quality of life assessment scale. Measurements were carried out in three different time periods. As statistical analysis; along with descriptive statistics, independent sample t test, Mann Whitney U test, Friedman test and Fisher's exact tests were used.