Migren hastalarında ozmofobi ile ilgili yaşam kalitesi değerlendirme ölçeği (MORA) ve baş ağrısı etki ölçeği'nin (HIT-6) karşılaştırmalı bir değerlendirmesi
A comparative evaluation of the osmophobia-related quality of life assessment scale (MORA) and headache impact scale (HIT-6) in migraine patients
- Tez No: 921023
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN TANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET MİGREN HASTALARINDA OZMOFOBİ İLE İLGİLİ YAŞAM KALİTESİ DEĞERLENDİRME ÖLÇEĞİ (MORA) VE BAŞAĞRISI ETKİ ÖLÇEĞİ'NİN (HIT-6) KARŞILAŞTIRMALI BİR DEĞERLENDİRMESİ Amaç: Migren yaşam boyu devam eden nörolojik bir hastalık olup hem ataklar hem de ataklar arası dönemde yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Migreni diğer baş ağrısı bozukluklarından ayırt etmeye yardımcı olabilecek spesifik semptomlardan biri olarak tanımlanan ozmofobinin özgüllüğünün fotofobi ve fonofobiden daha fazla olduğuna dair veriler mevcuttur. Bu çalışmada migrenli bireylerde ozmofobi ile ilgili yaşam kalitesini değerlendiren ilk ve tek ölçek olan Migren Hastalarında Ozmofobi ile İlgili Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeği (MORA)'nın kalitesi, uygunluğu ve kabul edilebilirliğini uluslararası camiada kabul edilmiş bir diğer ölçek olan Baş Ağrısı Etki Testi (HIT-6) ile karşılaştırarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma kesitsel olarak tasarlanmış olup epizodik migren tanısı alan 152 hasta dahil edilmiştir. Migren tanısı ve sınıflandırması Uluslararası Baş Ağrısı Bozuklukları Sınıflandırmasına (2018-ICHD-3 Beta versiyonu) göre yapılmıştır. Migrenli bireylerle geriye dönük - yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Migrenli bireyler migren veri formu, MORA, HIT-6, Hasta Sağlık Anketi-9 (HSA-9), Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (YAB-7) testi ve Allodini Semptom Anketi (ASA) ile değerlendirilmiş olup, testler 4 hafta sonra tekrar edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada MORA'nın HIT-6'ya göre ölçüm hatası daha düşük, Cronbach alfa (α=0.888 karşın α=0.883) ile ICC değerleri (r=0.828 karşın r=0.788) daha yüksek bulunmuştur. Bu durum MORA'nın daha güvenilir ve daha küçük hata payları ile ölçüm yapabildiğini göstermiştir. MORA'nın anlamlı şekilde HSA-9 (R2=0.039), ASA (R2=0.096) ve YAB-7 (R2=0.022) puanlarını açıkladığı saptanmıştır. MORA'nın üç kavramdaki değişimleri belirlemede kullanılabilecek bir ölçüm aracı olabileceği, yaşam kalitesinin bu durumlardan kaynaklı etkilenimlerini belirlemede kullanılabileceği saptanmıştır. Yapılan açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi MORA'nın hatasız ölçüm oranının ve açıkladığı toplam varyansın (% 64.3) HIT-6'dan (% 51.6) daha yüksek olduğunu belirlemiştir. Sonuç: Bu çalışmadaki sonuçlar MORA'ın HIT-6'ya göre yaşam kalitesini belirlemede daha hatasız ölçüm yapabildiğini, küçük farklılıkları daha iyi belirleyebildiği, daha güvenilir ve daha geçerli ölçümler yapabildiğini göstermiştir. Ayrıca allodini, depresyon, anksiyete ile ilişkili değişimleri daha iyi yansıttığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARATIVE EVALUATION OF THE OSMOPHOBIA-RELATED QUALITY OF LIFE ASSESSMENT SCALE (MORA) AND HEADACHE IMPACT SCALE (HIT-6) IN MIGRAINE PATIENTS Objective: Migraine is a lifelong neurological disorder that negatively affects quality of life both during attacks and in the interictal period. There is evidence suggesting that osmophobia, a specific symptom that helps differentiate migraine from other headache disorders, has greater specificity than photophobia and phonophobia. This study aims to evaluate the quality, appropriateness, and acceptability of the Migraine Patients' Osmophobia-Related Quality of Life Assessment Scale (MORA), the first and only scale designed to assess osmophobia-related quality of life in migraine patients. The assessment is conducted by comparing MORA with the internationally recognized Headache Impact Test (HIT-6). Method: This study was designed as a cross-sectional study and included 152 patients diagnosed with episodic migraine. Migraine diagnosis and classification were based on the 2018 International Classification of Headache Disorders (ICHD-3 Beta version). Retrospective, semi-structured interviews were conducted with migraine patients. Participants were assessed using the Migraine Data Form, MORA, HIT-6, Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9), Generalized Anxiety Disorder-7 (GAD-7), and Allodynia Symptom Checklist (ASC). The tests were repeated after four weeks. Results: MORA was found to have a lower measurement error and higher Cronbach's alpha (α=0.888 karşın α=0.883) and Intraclass Correlation Coefficient (ICC) (r=0.828 karşın r=0.788) values compared to HIT-6, indicating that MORA provides more reliable measurements with smaller error margins. Additionally, MORA significantly explained PHQ-9 (R2=0.039) , ASC (R2=0.096) , and GAD-7 (R2=0.022) scores, suggesting that it can be used as a tool to determine changes in these three aspects and assess how these conditions impact quality of life. Exploratory and confirmatory factor analyses revealed that MORA had a higher error-free measurement rate ( % 64.3) and explained a greater total variance ( % 64.3) compared to HIT-6. Conclusion: The findings of this study demonstrate that MORA provides a more precise assessment of quality of life in migraine patients compared to HIT-6, can detect small differences more effectively, and offers more reliable and valid measurements. It has also been shown that it better reflects changes associated with allodynia, depression and anxiety.