Migren tanısı almış hastalarda foramen spinosum morfometrisinin değerlendirilmesi
Evaluation of foramen spinosum morphometry in patients diagnosed with migraine
- Tez No: 853594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Migren, dünyada milyarlarca insanı sosyal ve ekonomik olarak negatif yönde etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Üç güne kadar devam edebilen tek taraflı baş ağrısıyla karakterize olup fotofobi, bulantı, fonofobi ve kusma gibi belirtilerin eşlik etmesi nedeniyle bireyin yaşam kalitesinde engellilik teşkil etmektedir. Bu nedenle migrenin kaynağı çok fazla araştırma konusu olmasına rağmen nedeni tam olarak tespit edilememiştir. Bu durum hastalığa uygulanacak tedavi protokollerinde kısıtlılığa neden olmaktadır. Kısıtlılıklar migren çalışmalarını klinik açıdan önemli kılmıştır. Çalışmamızda, migren patofizyolojisine farklı bakış açısı kazandıracağını düşündüğümüz, foramen spinosum morfometrisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi nöroloji polikliniğine 2017-2023 yılları arasında başvurmuş olan 18-70 yaş aralığındaki migren tanılı 58 hasta ile migren tanısı almamış 58 sağlıklı bireye ait beyin bilgisayarlı tomografi görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmada sağ-sol foramen spinosum morfometrik ölçümleri, kafa uzunluk-genişlik ölçümleri ve sağ-sol foramen spinosum'un orta hatta olan uzaklık ölçümleri yapılmıştır. Verilerin istatiksel analizi sonucunda foramen spinosum morfometrisi migren hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak bulundu. Hasta grup kadın ve erkek arasında yapılan istatistik analiz sonucunda kadın foramen spinosum morfometrisi daha dar olarak bulunmuştur. Hasta ve sağlıklı grup arasında foramen spinosum morfometrisi orta hatta olan uzaklıkları ve kafa uzunluk-genişlik ölçümleri arasında anlamlı bulunmadı. Hasta grup sağ foramen spinosum genişlik ile yaş arasında negatif korelasyon bulundu. Kontrol grubunda sol foramen spinosum uzunluk ile yaş arasında pozitif korelasyon bulundu. Çalışmamız sonucunda elde edilen bu veriler, migren patofizyolojisinde foramen spinosum morfometrisinin önemini ortaya çıkarmış ve bu alanda yapılacak diğer çalışmalara ışık tutacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migraine is a development that affects socially and economically negative behaviors of billions of people around the world. It is characterized by a unilateral headache that can last up to three days, and it poses a disability in the individual's quality of life because it is accompanied by symptoms such as photophobia, nausea, phonophobia and vomiting. For this reason, although the source of migraine is the subject of much research, its cause has not been fully determined. This situation causes limitations in the treatment protocols to be applied to the disease. Limitations make migraine studies clinically important. Our study aimed to evaluate foramen spinosum morphometry, which we thought would provide a different perspective on migraine pathophysiology. The study retrospectively examined brain computed tomography images of 58 patients diagnosed with migraine, aged 18-70, who applied to the neurology outpatient clinic of Balıkesir University Health Practice and Research Hospital between 2017 and 2023, and 58 healthy individuals who were not diagnosed with migraine. In the study, right-left foramen spinosum morphometric measurements, head length-width measurements, and right-left foramen spinosum distance measurements from the midline were made. As a result of statistical analysis of the data, foramen spinosum morphometry was found to be significant in migraine patients compared to the control group. As a result of the statistical analysis performed between the male and female patient groups, the morphometry of the female foramen spinosum was found to be narrower. Foramen spinosum morphometry, distance from the midline and head length-width measurements were not found to be significant between the patient and healthy groups. A negative correlation was found between right foramen spinosum width and age in the patient group. A positive correlation was found between left foramen spinosum length and age in the control group. These data obtained as a result of our study revealed an increase in foramen spinosum morphometry in migraine pathophysiology and it was concluded that it will shed light on other procedures performed in this field.